17 Şubat 2019, Pazar

Haberin Kalbi - Türkiye'nin En Güncel Haber Sitesi

BM ve Dünya Sağlık Örgütü, Ebola için toplanıyor: Durum ciddi

BM ve Dünya Sağlık Örgütü, Ebola için toplanıyor: Durum ciddi

Birleşmiş Milletler (BM) ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO), ölümcül salgın ebola için bugün olağanüstü toplanacak. Kongo Cumhuriyetinde ortaya çıkan hastalığının ülkenin 1.2 milyon nüfusu olan Mbandaka’ya sıçraması sonucu Dünya Sağlık Örgütü acil tedbir alınması için çalışmalara başladı.

 

WHO Genel Müdürü Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Son gelişmeler ciddi. Ancak Ebola ile mücadele etmek için şimdiye dek hiç olmadığı kadar araç-gereç ve teknolojiye sahibiz. WHO ve ortaklarımız virüsün daha fazla yayılmasını durdurmak için kararlı adımlar atacaktır” şeklinde konuştu.

Fotoğraflar: İHA

Fotoğraflar: İHA

WHO Genel Müdürü Ghebreyesus,  “WHO Acil Durum Komitesi toplantısı, daha fazla uluslararası katılımı tetikleyecek ve salgınla başa çıkmak için daha fazla kaynak sağlayacaktır” dedi.

 

 

TECRİT BÖLGELERİ KURULDU

WHO'nun, Mbandaka’daki faaliyetlerine değinen Adhanom Ghebreyesus, “Mbandaka’nın ana hastanesinde ve Bikoro şehrinde tecrit bölgeleri kuruldu. Ayrıca, Mbandaka ve Bikoro’da her biri 20 hastayı tedavi etme kapasitesine sahip olacak olan özel Ebola tedavi merkezleri kurulmaktadır. Önümüzdeki birkaç gün içinde, tıbbi kitler de dahil olmak üzere koruma ve dezenfeksiyon kitleri, lojistik ve hijyen kitleri ve Mbandaka’ya palyatif ilaçlardan oluşan birkaç ton malzemenin teslimatını planlıyoruz” ifadelerine yer verdi.

ebola-iha2

“VAHŞİ HAYVANLARLA TEMAS YOLUYLA BULAŞIYOR”

“Son salgının 1976 yılında ülkedeki Ebola virüsünün ortaya çıkmasından sonra dokuzuncu salgın olduğunu vurgulayan Adhanom Ghebreyesus, şu ifadelere yer verdi:

ebola-3

“Virüs, Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve çevre ülkelere has olup, tedavi edilmezse ölümcül ciddi bir hastalığa neden olmaktadır. Vahşi hayvanlarla temas yoluyla insana bulaşan virüs ve daha sonra insandan insana geçmeye başlamıştır. Virüsün ilk belirtileri genellikle ani başlayan ateş, yorgunluk, kas ağrısı içermektedir. Hastalıkta baş ağrısı ve boğaz ağrısı sonrasında kusma ve ishal gibi belirtiler takip ediyor.

Batı Afrika’da 2014 yılında başlayan salgında altı ülke genelinde 11 binden fazla insan öldü.”  İHA

yukarı çık