21 Mayıs 2018, Pazartesi

HABERİN KALBİ / Halktan Yana - Gerçek Haber

Başbakan Yıldırım'a Almanya'da Afrin şoku

Başbakan Yıldırım'a Almanya'da Afrin şoku

Başbakan Binali Yıldırım, Belarus ziyaretinin ardından Almanya'ya geçti. Yıldırım, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile biraraya geldi. Görüşmeden sonra Yıldırım ve Merkel ortak basın toplantısı düzenleyerek görüşme hakkında bilgi verdi. 

Başbakan Binali Yıldırım, gazeteci Deniz Yücel'in tutukluluğu ile ilgili, "Bize düşen mehkemelerin işini kolaylaştırmak önünü açmaktır. Ümit ederim kısa sürece duruşması yapılır ve bir sonuç elde edilir. Her duruşma bir umuttur. Biz bu ve buna benzer davaların Almanya Türkiye ilişkilerine zarar vermesini istemeyiz" dedi. 

MERKEL SÜRECİN HIZLANDIRILMASINI İSTEDİ

"Sürecin hızlandırılması ve artık bir iddianamenin hazırlanması gerektiğini ifade ettim. Deniz Yücel'in tahliyesi büyük önem taşımaktadır" diyen Merkel ise şöyle konuştu:

"Hukuk devleti ilkelerini konuştuk. Darbeyi tekrar kınadım. Hukuk devleti ilkelerinin esas alınması gerektiğiin ifade ettim. Türk Alman ilişkilerinin çok önemli olduğunu görüştük. Elbette farkı görüşlerimiz olabilir. Ama ortak çıkarlarımız da var. Çıkarlarımızı ilerletmek açısından güven dolu ilişkilerin ilerletilmesi önem taşımaktadır. Yakın zamanda Almanya'da hükümet kurulacak. Sayın Başbakan sorunlar ne kadar büyük olursa olsun her zaman konuşmaya hazır olduklarını bildirdiler. Türkiye her ülke gibi kendi güvenlik çıkarlarını gözetmek durumundadır. Türkiye'nin Suriyeli mülteciler konusundaki çabası takdir edilmelidir. AB'nin ikinci 3 milyarlık yardım paketinin de devreye girmesi gerekir."

33 BİN KİŞİNİN GÖREVİ İADE EDİLDİ 

Binali Yıldırım da ikili ilişkilerde yeni bir sayfa açmak gerektiği görüşünü dile getirerek şunları kaydetti: 

"Sayın Şansölye ile tekrar bir araya gelmekten mutluluk duyuyorum. Daha önce de bir araya gelmiştik. Aradan geçen zamanda çok şey değişti. Almanya bir seçim geçirdi. İki ülke yöneticileri olarak birbirimize vakit ayıramadık. Şimdi bunlar artık geride kaldı. Almanya'da koalisyon kurulmasına memnun olduk. Şansölyeyi tebrik ediyorum. İnsaşllah ilişkilere kaldığımız yerden devam etme şanmız olacaktır. İkili ilişkilerimizi değerlendirme fırsatı bulduk. Özellikle Almanya'da yaşayan üç milyondan fazla vatandaşımızın ikili ilişkilerin teminatı olarak gördüğümüzü ifade ttik. Darbecilerin yargılanması konusundaki ve memuriyetten çıkarılanlar konusundaki düşüncelerimizi bir kez daha paylaştık. Hukuk devleti kuralları içinde bunların yargılanmaları devam ediyor. Görevlerine iade edilen 33 bin kişi var. Diğerleri de inceleniyor. Tabbi türkiye terörle mücadele ederken aynı zamanda NATO'nun sınırlarını koruyor."

FOTOĞRAFA TEPKİ

Toplantının soru cevap kısmında Başkaban Yıldırım, Afrin'de çekildiği belirtilen fotoğrafı gösteren muhabire, "Onlar başka olayların resimleri. Burada propaganda yapma. Afrin'de olanları bilmek istiyorsan oraya gel orada görürsün. Gösterdiklerin başka olaylara ait, burada etkilemeye kalkma. Bize yalan yanlış resim gösteren arkadaş bu gerçeği görsün. Ne yaptığımızı biliyoruz. İnsanı yaşat ki devlet yaşasın anlayışıyla çalışıyoruz" dedi. Fotoğrafı gösteren muhabirin adı henüz öğrenilemedi.

yukarı çık