28 Mayıs 2018, Pazartesi

HABERİN KALBİ / Halktan Yana - Gerçek Haber

Başbakan Yıldırım konuşuyor

Başbakan Yıldırım konuşuyor

Başbalan Binali Yıldırım’ın açıklamalarından satırbaşları:

Küresel krizde Türkiye zamanlıca aldığı tedbirler sayesinde en az düzeyde etklenen ülke olmuştur. Üretime, istihdama katkı sağlayan ekonomisi ile ayakta kalmayı bilmiştir. Hatırlayın 2013’e geldiğinde Türkiye faiz oranlarını neredeyse yüzde 5’e indirmiş, IMF borçlarını bitirmiş, en büyük projelere imza atmıştı. Tam o sırada gezi olaylarıyla karşı karşıya kaldık. Daha sonra 17-25 Aralık kumpası yaşandı. 15 Temmuz gibi bir olay başka bir ülkede yaşansa 10 sene belini doğrultamaz. 15 Temmuz’un hedefi Türk demokrasisiydi.

Enflasyonun aşağı doğru seyri için gereken tedbirleri alıyoruz. Yakın zamanda etkisini gösterecek. Özellikle 2018’de yol haritamızı hazırlıyoruz. Bunu beraber yapacağız. Türkiye’nin kalkınmasına kamu 1katkı sağlıyorsa özel sektör 8 katkı sağlıyor. Yapacağımız işler nedir? Reformları yapmaya devam edeceğiz. Vergi reformunu yapacağız. Yatırımcıların işçinin kolaylaştırılması için iddialı bir eylem planını harekete geçireceğiz.

Beşeri sermayemizin kalitesini artıracağız. Eğitimde göstergelerimiz arzu ettiğimiz seviyede değil. Türkiye’de okul öncesi eğitim son 15 yılda kayda değer bir şekilde artarak yüzde 50 seviyesine ulaştı. Üniveristelerimizn sayısının artması eleştiri konusu olabilir. Ama unutmayalım her yıl 1 milyondan fazla gencimiz liseyi bitirip üniversite kapısında bekliyor. Bir yandan üniversiteler artarken bir yandan da kalitenin artması yönünde çalışmalarımız devam ediyor. Kim bu ülke için taş üstüne taş koyduysa başımızın üzerinde yeri vardır. Milletimizin gücüne güvenelim. Ülkemizin bölge için ne kadar önemli olduğunun farkında olalım ve buna göre çalışmalarımızı sürdürelim. DEAŞ küresel bir terör örgütü olmaktan çıkarıldıysa bunda Türkiye’nin çok büyük emeği vardır.Kimin terörle mücadele ettiğini kimin etmediğini en iyi bilen ülke biziz. Bir yandan DEAŞ, Bir yandan PKK, bir yandan FETÖ… Bu üç örgütle amansız mücadele ediyoruz.

AYRINTILAR GELİYOR…

Haber Videosu


yukarı çık