Bakan Kurum: Kira ve konut fiyatlarında gerileme olacak

Kurum, kabine toplantısı sonrasında basın mensuplarına açıklamalarda bulundu ve yüksek konut fiyatları ile kiralarda gerileme olacağını söyledi.

GÜNDEM 02.08.2022, 11:13
Bakan Kurum: Kira ve konut fiyatlarında gerileme olacak

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat kurum, kabine toplantısının peşinden gazetecilerin sorularına cevap verdi.

Fiyatlarda 'suni bir artış' bulunduğunu belirten müessese, demir ve çimento maliyetlerinin de gerilemeye başladığını söylemiş oldu.

Pandemi etkisinin peşinden küresel tedarik zincirinin de yerine oturduğunu, ülkelerin tekrar üretime geçtiğini vurgulayan kurum, "Üretime geçince arz arttı, talep aynı kalın fiyatlar da geriliyor" dedi.
'Kiralarda düşüş olacak'
"Kiralarda da konut fiyatlarında da gerileme olacak" diye konuşan Bakan kuruluş, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafınca açıklanan 81 ile toplumsal konut projesini de hatırlattı. Kurum "İnşallah vatandaşımızı her işte olduğu şeklinde konut işinde de kira işinde de aç ve açıkta bırakmayacağız" diye konuştu.


Kiralara sınır getirilmişti
Fahiş kira artışlarına yönelik düzenlemeye gidilmişti. Enflasyondaki yükseliş sonrası Temmuz 2022-Temmuz 2023 tarihleri arasında kira artışlarına yüzde 25 artış sınırı getirilmişti. Kira artışları 12 aylık TÜFE averajına göre belirleniyordu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
CHP'nin Cumhurbaşkanı Adayı Kim Olmalı?