“Atatürk Orman Çiftliği Arazileri Tarikatlara Peşkeş mi Çekiliyor?”

CHP Ankara Milletvekili Semra Dinçer, Atatürk Orman Çiftliğindeki bir arazinin Adıyaman Samsat Belediyesine kiralanması iddiasını TBMM gündemine taşıdı.

GÜNDEM 21.02.2024, 20:12
“Atatürk Orman Çiftliği Arazileri Tarikatlara Peşkeş mi Çekiliyor?”

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı tarafından cevaplanması istemiyle verdiği soru önergesinde AOÇ’ye ait bir arazinin 870 kilometre uzaklıktaki bir belediyeye kiralanmasını eleştiren Dinçer: “Söz konusu 3 dönümlük arazinin kiralanmasının gerekçesini anlamak mümkün değildir. Bu arazi hangi amaçla kullanılacaktır bilinmiyor. Ankara’da onca belediye dururken, 870 kilometre uzaklıktaki bir belediyenin buraya bir tesis kurma hevesi birçok şüpheyi beraberinde getirmektedir. 6 bin nüfuslu bir ilçeden kim gelip de bu tesisi kullanacaktır?” dedi.

Atamızın Mirasını Kime Peşkeş Çekeceksiniz?

“Samsat Belediyesi tarafından kiralandığı iddia edilen bu arazinin bir tarikata devredileceği yönünde duyumlar almaktayız. Bölgedeki ticari amaçla kullanılan arazilerin çok yüksek meblağlara kiraya verilmesine rağmen bu arazinin 6 bin 500 lira gibi çok düşük bir meblağ ile kiralanması ayrıcalıklı bir guruba iltimas geçildiği şüphesini uyandırmaktadır. Ankaralı yurttaşlarımız bu arazinin hangi amaçla kimler tarafında kullanılacağını merak etmektedir.”

Tüm Masrafları AOÇ İdaresi Karşılayacak

“Söz konusu arazinin tüm bakım masraflarının AOÇ idaresi tarafından karşılanacağını söyleyen Dinçer: “Bu alana sosyal tesis yapacağı iddia edilmektedir. Bu belediye bırakın kendi şehrini, çevresinde 6 Şubat depreminden etkilenen onca şehir varken, neden Ankara’yı kendisine hedef belirlemiştir. Atamızın mirasının parça parça ranta ve talana açılmasına, tarikatlara peşkeş çekilmesine izin vermeyecek, bu konunu takipçisi olacağız. AKP iktidarının rant hırsıyla her geçen gün talan ettiği AOÇ’yi tarikatların ve her türlü pis elden koruyacak, AKP’nin insafına bırakmayacağız.”

CHP’li Dinçer TBMM’ye verdiği soru önergesinde Tarım ve Orman Bakanı’na şu soruları yöneltti,

1.Yukarda bahsi geçen ve AOÇ arazisi üzerinde bulunan 3 dönümlük arazi Adıyaman Samsat Belediyesi’ne kiralanmış mıdır?

2.Kiralandıysa hangi gerekçeyle ve kaç yıllığına kiralanmıştır?

3.Bu alanın kiralanması için herhangi bir ihale yapılmış mıdır? Yapılmadıysa bu alan hangi mevzuata göre kiraya verilmiştir?

4.Çeşitli işletmelerin bulunduğu bu alanda ortalama kira bedelleri ne kadardır?

5.Bu arazinin 6 bin 500 lira bedelle kiraya verildiği doğru mudur? Kira bedeli neye göre belirlenmiştir?

6.Bu alanın daha sonra bir tarikata tahsis edileceği iddiaları doğru mudur?

Yorumlar (0)