Anayasa Mahkemesi iptal etmişti: AKP'den yeni bir 'güvenlik soruşturması' teklifi

AKP, Anayasa Mahkemesi'nin iptal ettiği kamuya personel alımındaki güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasının bir benzeri kanun teklifini Meclis’e sundu.

Anayasa Mahkemesi iptal etmişti: AKP'den yeni bir 'güvenlik soruşturması' teklifi

AKP, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) iptal ettiği kamuya personel alımındaki güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasının bir benzeri kanun teklifini Meclis’e sundu. Teklife göre “üst kademe kamu yönetici”, “milli güvenlik açısından stratejik öneme sahip proje, birim, tesis hizmetlerinde çalışacak kişilere” güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılacak.

Teklifte AYM’nin iptal kararı sonrası kamuya girişlerde düzenleme yapılması gerektiği kaydedilerek, güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılacak kişiler sıralandı. Teklife göre Cumhurbaşkanlığınca atanacak “üst kademe kamu yönetici”, “milli güvenlik açısından stratejik öneme sahip proje, birim, tesis hizmetlerinde çalışacak kişilere” güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılacak.

Teklifle, kamu kurum ve kuruluşu niteliğnide olmayan ancak ileri teknoloji gerektiren AR-GE faaliyetleri, bilişim teknolojileri ve savunma sanayi gibi sektörlerde çalışacak kişiler söz konusu soruşturma ve araştırmadan geçecek.

Güvenlik soruşturmasi MİT, Emniyet Genel Müdürlüğü ve mahalli mülki amirler tarafından yapılacak. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasını yürüten kişiler, ancak kendilerine iletilen taleple sınırlı olarak bilgi ve belgeye erişmeye yetkili  olacak. 

ELVERİŞLİ ARAÇLAR

Teklifte güvenlik koruşturması için araştırma yapılması şöyle tarif edildi:

"Yerinde yapılacak araştırmada,güvenlik soruşturmasında amaçlanan nedenle bağlı olarak kişi hakkında doğrulanabilir ve güncel bilgi edinimine imkan sağlayacak, husumet, kin, garez gibi saiklerle verilebilecek bilgileri ayıklamaya imkan tanıyan denetime elverişli araçlarla yapılacaktır. Ayrıca yerinden yapılacak araştırma, eğer kişinin görevine yansıyacak hususlar açısından bir gereklilik taşıyorsa başvurulacak bir yöntemdir. Bu gereklilik kişinin kendisi ve kapsama dahil yakınları açısından ayrı ayrı tespit edilir. Yakınları yönünden bir gereklilik bulunmadığı hallerde yakınları hakkında mevcut kayıtlar üzerinden araştırma tamamlanır."

Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2020, 20:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER