18 Temmuz 2018, Çarşamba

Haberin Kalbi - Türkiye'nin En Güncel Haber Sitesi

Altan kardeşler ve Nazlı Ilıcak davasında söz isteyen dört avukat da duruşmadan çıkarıldı!

Altan kardeşler ve Nazlı Ilıcak davasında söz isteyen dört avukat da duruşmadan çıkarıldı!

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içindeki cunta yapılanması tarafından düzenlenen darbe girişimi sonrası tutuklanan gazeteci - yazar Ahmet Altan, akademisyen kardeşi Mehmet Altan ve gazeteci Nazlı Ilıcak'ın da aralarında bulunduğu 17 sanıklı davanın üçüncü duruşması bugün (13 Kasım 2017) görülüyor.  Soruşturma kapsamında Ahmet Altan 417, Mehmet Altan 418, Nazlı Ilıcak 411 gündür tutuklu bulunuyor. 

Çağlayan Adliyesi'nde saat 10:00'da başlaması gereken duruşma, 45 dakika gecikmeli başladı. İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Kemal Selçuk Yalçın, esas hakkındaki mütalaadan önce söz almak isteyen avukatlar Ergin CinmenFigen Çalıkuşu, Ferat Çağıl ve Melike Polat'ı duruşmadan çıkardı. 

İşte dakika dakika yaşananlar

12:01 - Altan kardeşlerin avukatı Melike Polat reddi hâkim talebini yineledi. Mahkeme Başkanı, avukat Polat'ı da duruşmadan attı. Saat 14:00'e kadar duruşmaya ara verildi.

 

12:00 - 26. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya aradan sonra devam ediliyor. Fevzi Yazıcı'nın avukatı söz istedi, hâkim söz vermedi.

11:50 - Bianet'e konuşan Ergin Cinmen:Bu savunma hakkına tahammülsüzlüğü gösteriyor. Savunma hakkını kullanmak istedik diye duruşmadan atıldık. Reddi hâkim talebinde bulunduk. 

11:42 - 26. Ağır Ceza Mahmesi'ndeki duruşmaya devam ediliyor. Altan kardeşlerin avukatı Ferat Çağıl söz istedi. Mahkeme Başkanı, Ferat Çağıl'ı da salondan attı. Duruşmaya yine ara verildi. 

11:16 - Duruşmaya avukatlar Figen Çalıkuşu ve Ergin Cinmen'siz devam edilecek. Altan kardeşlerin diğer avukatları Melike Polat ve Ferat Çağıl katılacak.

11:15 - Duruşma yeniden başladı. Altan kardeşlerin avukatı Figen Çalıkuşu söz istedi. Mahkeme Başkanı, avukat Çalıkuşu'nu da salondan attı. Avukat Çalıkuşu,  hâkimi ret ettiklerini açıkladı. Duruşmaya  ara verildi.

11:00 - Duruşmaya ara verildi. 

10:53 - Salondan çıkarılanlar,  26. Ağır Ceza Mahkemesi kapısında beklemeye başladı. 

10:50 - Altan kardeşlerin avukatı Ergin Cinmen talep için söz istedi. 26. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı söz vermedi. Mahkeme Başkanı,  Cinmen'i duruşmadan attırdı. Salonu boşalttı. 
(Usul gereği, savunmanın soruşturmanın genişletilmesi talebinin savcı mütalaasından önce dinlenmesi gerekiyordu.)

10:45 - Duruşma başladı. 

10:37 - Salona girmeyi bekleyen kalabalıkta İsveç, İsviçre, Fransa, Belçika, Çek, Norveç diplomatları da var.

10:35 - Saat 10:00'da başlaması gereken duruşma, henüz başlamadı. Altan kardeşlerin SEGBİS bağlantısıyla katılacağı duruşmada diğer sanıkların getirilmesi bekleniyor. 

Ne olmuştu?

Mahkeme 19 Eylül’deki duruşmada verdiği ara kararda, bir yılı aşkın süredir cezaevinde bulunan "sanık"ların tutukluluğunun devamına karar vermişti. Mahkeme ara kararında ayrıca, bir dönem adı Gülen cemaati ile anılan Nurettin Veren ve gizli tanık "Söğüt"ün dinlenmesinden vazgeçilmesine karar vermişti.

Avukat görüşü kısıtlamalarının kaldırılması talebini kabul etmeyen mahkeme, dosyanın esas hakkında mütalaasını sunması için Cumhuriyet savcısına gönderilmesine karar vermişti.

Mahkeme, ara kararında Ekrem Dumanlı, Tuncay Opçin, Bülent Keneş ve Emre Uslu'nun da aralarında bulunduğu ve haklarında "yakalama kararı" çıkarılan firari sanıkların dosyalarının ayrılmasına hükmetmişti.

Altan kardeşler ve Ilıcak neyle suçlanıyor, hangi cezalar isteniyor?

Çağlayan Adliyesi'nde üçüncü duruşması görülecek davada savcılık, Altan kardeşler ile Nazlı Ilıcak hakkında “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya çalışmak”, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya çalışmak” ve “Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni ortadan kaldırmaya çalışmak” suçlamalarıyla üçer kez ağırlaştırılmış müebbet ve “Silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işleme” suçlamasıyla da 15 yıla kadar hapis cezası talep ediyor. Savcı, Altan kardeşlerin darbe girişimini önceden bildikleri ve bu konuda 'subliminal mesajlar' verdiklerini iddia etmişti.

Ahmet Altan hakkında kapatılan Taraf gazetesinin Genel Yayın Yönetmenliğini yaptığı dönemde çıkan bazı haberler, üç köşe yazısı, 14 Temmuz tarihinde katıldığı bir televizyon programında yaptığı yorumlar, HTS kayıtları ve tanık ifadeleri gerekçe gösterilirken, Mehmet Altan hakkında ise iki köşe yazısı, Ahmet Altan ve Nazlı Ilıcak’la 14 Temmuz’da katıldığı televizyon programı, tanık ifadeleri, HTS kayıtları ve evinde bulunan altı adet 1 dolar delil olarak sunuluyor.

İddianamede diğer 13 kişi hakkında darbe suçlamalarına ek olarak “Terör örgütü yöneticisi olma” veya “Terör örgütü üyeliği” suçlamaları yöneltilirken Tibet Murat Sanlıman ise “Silahlı terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etmek” ile suçlanıyor.

Altanlar ve Ilıcak’la birlikte Fevzi Yazıcı, Şükrü Tuğrul Özşengül ve Yakup Şimşek tutuklu olarak yargılanırken Tibet Murat Sanlıman ise tutuksuz olarak yargılanıyor. Geri kalan 10 kişi hakkında ise yakalama kararı bulunuyor.

 

yukarı çık