19 Temmuz 2018, Perşembe

Haberin Kalbi - Türkiye'nin En Güncel Haber Sitesi

"Ali İsmail Korkmaz Yasağı" Meclis Gündeminde

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

 

Aşağıdaki sorularımın İçişleri Bakanı Süleyman SOYLU tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını saygılarımla arz ederim.

 

                                                                                   

Spor insanlık tarihinden bu yana evrensel kültürün bir parçasıdır, dünyada dili, ırkı, dini farklı insanları birleştiren önemli bir etkinliktir. Her türlü ideolojinin ve düşünce sisteminin üzerinde olan bu birleştirici güç, ülkemizde de çeşitli dallarda sayısız etkinlikle hayat bulmaktadır.

 

Bu yıl 39. kez düzenlenen İstanbul Maratonu ulusal ve uluslararası birçok sporcu ve gönüllüyü buluşturmuştur. Öyle ki maratonun startı iktidar ve muhalefet temsilcilerinin ortaklaşması ve dostluk dilekleri ile başlatılmıştır. Ancak maratonun bu iyi dileklerle başlatılmasının üzerinden çok geçmeden yaşananlar, temennilere ve sporun birleştirici gücüne gölge düşürmüştür.

 

Bilindiği üzere Gezi eylemleri esnasında üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz, Eskişehir’de darp edilmiş, darba bağlı olarak “intraserebral kanama” ile komaya girmiş ve ne yazık ki 10 Temmuz 2013 tarihinde hayatını kaybetmiştir. 19 yıllık kısacık hayatını gönüllü yardımlara, çocuklara ayıran Ali İsmail Korkmaz’ın adı ailesi ve sevenleri tarafından kurulan Ali İsmail Korkmaz Vakfı tarafından yaşatılmaktadır. Vakıf, her yıl onlarca lise ve üniversite öğrencisine burs sağlayarak Ali İsmail’in düşlerini yaşatmaya çalışmaktadır. Bu amaçla her yıl İstanbul Maratonu’nda koşan ALİKEV dostları ve gönüllüleri, ne yazık ki bu yıl art niyetli uygulamalara maruz kalmıştır. Türkiye’nin pek çok ilinden gelen ALİKEV dostlarının ve gönüllülerinin üzerinde Ali İsmail’in resminin basılı olduğu t-shirtlerle koşu alanına girmeleri engellenmiş ve gerekçe olarak 19 yaşında yitirdiğimiz çocuğumuzun resminin “siyasi simge” olduğu söylenmiştir. Milletvekili olma sorumluluğu ile benim de arasında olduğum bir grup t-shirtlerle alana sokulmamış, güvenlik güçleri tarafından “provokatör” olduğumuz gibi mesnetsiz iddialara maruz kalmıştır. “Ali İsmail bu ülkenin evladı” dediğimizde, güvenlik güçleri “bizim evlatlarımız Hakkari’de, Şırnak’ta şehit düşüyor” gibi bölücü, ayrıştırıcı ve sporun birleştirici gücüne aykırı beyanlarda bulunmuştur. Kararın gerekçesini istediğimizde ise aynı tutum ve gayri ciddi davranış sergilenmeye devam etmiştir.

 

Bu bağlamda;

 

-Bir demokrasi şehidi olan Ali İsmail Korkmaz’ın fotoğraflarının yer aldığı t-shirtleri giyen koşucuların etkinliğe alınmaması talimatını kim vermiştir? Bu talimatın kanuni dayanağı nedir? T-shirtlere el konulması istemi hangi maddeye dayanılarak gerçekleşmiştir? Eğer bir yasal dayanak yoksa, söz konusu engellemeyi gerçekleştiren yetkililer hakkında idari ve adli soruşturma açılacak mıdır?

 

-Koşuya farklı figür ve fotoğraflarla katılan koşuculara izin verilirken, Ali İsmail Korkmaz t-shirtü giyenlerin alınmaması nasıl bir düşüncenin ürünüdür?

 

-Profesyonel sporcuların da ALİKEV adına koştuğu maratonda, polis  yetkisini aşarak koşu esnasında resmi kayıtlı sporcuların önüne çıkmış, ALİ İsmail Korkmaz baskılı t-shirtleri çıkarttırmış ve bitiş noktasına yarı çıplak halde varmalarına neden olmuştur. Bu durum spora sürülmüş bir kara leke değil midir?

 

-Dünyanın gelişmiş ülkelerindeki benzeri etkinliklerde her kesimi kucaklayan, eleştirilere açık olan hoşgörülü tablolar bilinmektedir. 12 Kasım’da yapılan maratonda yaşanılanlar demokrasimizin OHAL’e ve gericiliğe teslim edildiği iddialarını kanıtlamıyor mu?

 

-İktidarın Ali İsmail Korkmaz’ın özgürlükçü ve eşitlikçi dünya görüşünden bu kadar korkmasının nedenleri nedir? İktidar bu hastalıklı ruh halinden ne zaman kurtulacaktır?

yukarı çık