Albayrak deprem vergileri sorusuna bile link gönderdi

CHP'li vekil Tahsin Tarhan’ın 1999'dan bu yana 35 milyar dolara ulaştığı belirtilen deprem vergisinin nereye harcandığı sorusuna Bakan Albayrak, yine yanıt vermedi. Albayrak, yalnızca bütçe istatistiklerinin bulunduğu internet sitesini adres gösterdi.

Albayrak deprem vergileri sorusuna bile link gönderdi

CHP’li Tarhan’ın deprem felaketinin ardından tekrar tartışılmaya başlanan deprem vergileriyle ilgili 21 Ağustos 2020 tarihinde verdiği soru önergesinde Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a ne kadar vergi toplandığı; depreme yönelik harcamalar dışında bir yerde kullanılıp kullanılmadığı sorularını yönelitti. 

Cumhuriyet'ten Mahmut Lıcalı'nın haberine göre, Tarhan, seçim bölgesi olan ve 1999 depreminden etkilenen Kocaeli’ne deprem vergileriyle yapılan harcamaların neler olduğunu da sordu. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın İzmir’deki deprem felaketinden yaklaşık bir ay önce verdiği yanıt akılları karıştırdı. 

Bakan Albayrak’ın yanıtında deprem vergileriyle ilgili olarak bakanlığın istatiklerinin yer aldığı internet sitesinin adresi yer aldı. Albayrak, CHP’li Tarhan’ın önergesindeki hususlara ilişkin bilgilerin söz konusu adreste yer aldığını iddia etti. 

Söz konusu adreste, genel yönetim mali istatistikleri bulunurken merkezi yönetim bütçe verileri de bulunuyor. Adreste, genel bütçe ve özel bütçe istatikleri; gider ve gelir tabloları yer alırken, deprem vergisiyle ilgili özel bir bölüme yer verilmiyor.

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2020, 09:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER