AKP'li belediyede skandal! Malları toplayıp ihaleye gittiler!

AKP’li Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin faaliyetlerini inceleyen Sayıştay denetçileri, yapılan incelemeler sonucu ihalelerde yapılan usulsüzlüğü gözler önüne serdi. İki ihalenin ürünler alındıktan sonra yapıldığı ortaya çıktı. İşte detaylar.

AKP'li belediyede skandal! Malları toplayıp ihaleye gittiler!

AKP'li Balıkesir Belediyesi'nde yapılan usulsüzlükler teker teker ortaya çıkıyor. Sayıştay'ın Balıkesir Büyükşehir Belediyesi'nin faaliyetlerini incelediği raporda ise gerçek gözler önüne serildi

Sözcü gazetesinde yer alan habere göre raporda yer olan bulguya göre, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından pazarlık (21-f) usulü ile alımı gerçekleştirilen diş bakım seti ihalesinde önce mallar alındı daha sonra ise söz konusu alım için ihale yapıldı. Ayrıca, söz konusu malların eksik olarak teslim alınmasına rağmen tam olarak teslim alınmış gibi muayene kabul komisyon raporu oluşturulduğu ve yükleniciye ödemenin eksiksiz yapıldığı tespit edildi.

ÜRÜNLER EKSİK, ÖDEME TAM
Balıkesir Büyükşehir Belediyesi'nce 55 bin adet diş bakım setinin pazarlık usulü ile alımı için 27 Aralık 2017 tarihinde harcama talimatı verilerek söz konusu ürünlerin alımı için ihale süreci başlatıldı. Bu kapsamda 3 yükleniciden yaklaşık maliyet için teklif alındı ve yaklaşık maliyet 144 bin 866 TL olarak belirlendi.

17 Ocak 2018 tarihinde İdare tarafından 3 yükleniciye EKAP üzerinden doküman almaları ve teklif vermeleri için davet gönderildi. Davette ihalenin 21-f pazarlık usulü ile 19 Ocak 2018 tarihinde yapılacağı bu kapsamda 19 Ocak 2018 saat 15.00'e kadar yüklenicilerin tekliflerini ulaştırmaları gerektiği belirtildi.

19 Ocak 2018 tarihinde yapılan ihalede davet edilen 3 yükleniciden sadece birisi teklif verdi ve ihale 132 bin TL bedelle söz konusu yüklenicinin üzerine bırakıldı. Daha sonra ihale yetkilisi ve harcama yetkilisi olan Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı tarafından ihale komisyon kararı 22 Ocak 2018 tarihinde onaylandı.

İhale komisyon kararı onaylandıktan sonra kesinleşen ihale kararı 22.01.2018 tarihinde yükleniciye bildirildi ve yüklenici 23 Ocak 2018 tarihinde sözleşmeye davet edildi. Bunun üzerine 31 Ocak 2018 tarihinde yüklenici ile sözleşme imzalandı.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından söz konusu ürünlerin 14 Şubat 2018 tarihinde yükleniciden eksiksiz bir şekilde teslim alındığına dair kontrol teşkilatı raporu ve mal alım kabul tutanağı düzenlendi. Daha sonra ise yine aynı gün 55 bin adet diş bakım setinin taşınır çıkışlarının yapıldığına ilişkin evrak bazında düzenlemeler yapıldı.

Sayıştay ise yapılan denetimlerde ihale kapsamında belirtilen ürünlerin ihale tarihinden daha önce teslim alındığını tespit etti. İncelemelere göre, 31 Ocak 2018 tarihinde yüklenici ile sözleşme imzalanması rağmen, sevk irsaliyesindeki tarihlerde  13, 21 ve 25 Aralık 2017 tarihleri yer alıyordu.

Öte yandan 55 bin adet olarak alımının yapıldığı iddia edilen ürünlerin 32 bin 500 adet olarak teslim alındığı, 22 bin 500 adet ürünün hiç teslim alınmadığı halde bu ürünler teslim alınmış ve 14 Şubat2018 tarihinde dağıtılmış gibi işlem yapıldığı ve bedelinin firmaya ödediği görüldü.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER