Akbelen Ormanı'nda zeytin ağaçları söküldü:Direnen köylüler yaka paça gözaltına alındı

Muğla'nın Milas ilçesinde Limak tarafından işletilen Yeniköy ve Kemerköy santraline kömür sağlamak amacıyla zeytin ağacı kıyımı başladı.

GÜNDEM 31.03.2022, 15:59
Akbelen Ormanı'nda zeytin ağaçları söküldü:Direnen köylüler yaka paça gözaltına alındı

Sözcü'nün haberine göre, Limak’ın zeytinleri kökünden sökmeye  başladığı haberini alan köylüler ve çevreciler sabah saatlerinde bölgeye hareket etti çok sert tepki gösterdi.

ZEYTİNLERİMİZ TAŞITTIRMAYIZ, ADALET İSTİYORUZ

İkizköy Çevre Platformu Sözcüsü Nejla Işık “Alan 2017 yılında kamulaştırılmıştı, ama açtığımız davalar devam ediyor. Zeytin tarlalarımızı ve ormanlarımızı korumak için açtığımız iptal davaları devam ederken bugün tarlalarımızdaki asırlık zeytinlerin köklendiğini taşınmaya çalışıldığını öğrendik, bunu 1 Mart’ta çıkan yeni yönetmeliğe göre yapıyorlar, oysa ki buna hakları yok” dedi.

Işık, “Zeytinlerimizin sökümüne engel olmak için bölgedeyiz, zeytin için adalet istiyoruz, zeytinleri taşıdıktan sonra sıra bize mi gelecek madenler uğruna Muğla'da 5-6 köy boşaltıldı, aileler tarihleri, kültürleri doğaları yok edildi” diye konuştu.

SÖZLERİNİ TUTSUNLAR HERKESİ DESTEĞE BEKLİYORUZ

İkizköy Çevre Platformu kurucularından aktivist Deniz Gümüşel ise yaptığı çağrıda, “Bu gün burada Milas, Muğla, Bodrum belediye başkanlarını ve tüm partilerin milletvekilleri ile il ilçe temsilcilerini görmek istiyoruz. Bize sık sık destek olacaklarını söyleyip mikrofonlara konuşuyorlardı, bugün destek olma zeytinimizi koruma kurtarma günüdür, herkesi buraya çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.

GERGİNLİK ARTTI: 25- 30 ZEYTİNİ SÖKMÜŞLER, JANDARMA  DURDURDU

Köylüler ve çevreciler ile birlikte zeytin sökümlerinin yapıldığı yere giden köylülerin avukatı İsmail Hakkı Atal, çevreciler ve şirket yöneticileri arasında gergin anlar yaşandı. Gerginliği jandarma sökümü durdurarak önleyebildi.

Avukat İsmail Hakkı Atal yaptığı açıklamada şunları söyledi:


Bu sabah maden ocağı açacak olan şirketin zeytinleri taşımak için kamyonlar ve iş makinaları ile zeytin tarlalarına geldiğini haber alır almaz bölgeye geldik.
Geldiğimizde 25-30 zeytin ağacının söküldüğünü gördük ve hemen jandarmaya ihbarda bulunduk. Jandarma güçleri bölge geldi.

Bu son çıkartılan YK Limak şirketine özel olarak yönetmeliğin uygulanabilir olmadığını söyledik. Çünkü kanuna aykırı bir yönetmelik uygulanamaz. Ve zeytinciliğin ıslahı ile ilgili kanunda madenciler zeytinlik alanların yanına 3 kilometreden fazlada yanaşamaz, dedik, Jandarma şirketin zeytinleri söküm işlemini geçici olarak durdurdu, bizde şimdi köylüler adına Milas Cumhuriyet Başsavcılığı'na konu ve şirket ile ilgili şikayet dilekçemizi vereceğiz” ifadelerine yer verdi.

İKİ KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Zeytin ağaçlarını kökünden söken termik santral işçilerine engel olan çevreciler ve köylülere santral özel güvenliği ve işçilerinin müdahalesi sert oldu. Pankartlarla olay yerine gelen çevrecilerin ellerindeki pankart ve dövizler alınarak iteklenmeleri ve tartaklanmaları gergin anların yaşanmasına neden oldu.

Özel şirketin güvenlik görevlileri arasında yaşanan olayın ardından çevreci ve köylülerin tepkileri devam edince jandarma güçleri alandan ayrılmalarını istedi. Alandan ayrılmak istemeyen ve basın açıklaması yapmaya çalışan köylüler ve çevrecilere müdahale eden jandarma 2 kişiyi gözaltına alarak İlçe Jandarma Karakolu'na götürdü.

“SORUMLUSU AKP İKTİDARI VE TAYYİP ERDOĞAN'DIR”

Bu sabah saatlerinde bu yana asırlık zeytinlerin kesilmesini önlemeye çalışan köylülere Milas CHP İlçe Başkanı Tüze Çetinkaya, Milas Sol Parti İlçe Örgütü üyeleri olay yerine giderek CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban ise yazılı açıklama yaparak destek verdi.

Alban yaptığı açıklamada “Zeytin sahasında kesim yapılmasını sert eleştiren CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, “Beşli çete fırsattan istifade zeytin ağaçlarına saldırdı. Bu yönetmeliğin adrese teslim olduğunu söylemiştik. Beşli çete için adrese teslim yönetmelik çıktı demiştik. Bunun doğruluğu da bugün belli olmuştur. Kesilen her zeytin ağacı için anayasa suçu işlenmiştir. Bu suçun faili AKP iktidarı ve onların Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'dır” dedi.

Köylülerin ve çevrecilerin kesim alanına yakın bölgede bekleyişleri sürüyor.

Yorumlar (0)