24 Mayıs 2018, Perşembe

HABERİN KALBİ / Halktan Yana - Gerçek Haber

“ABD’NİN KUDÜS KARARI ORTA DOĞU SİYASETİNDE YENİ BİR DÖNEM AÇACAK”

“ABD’NİN KUDÜS KARARI ORTA DOĞU SİYASETİNDE YENİ BİR DÖNEM AÇACAK”

İstanbul AydınÜniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi veUluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Filiz Katman, ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkentiolarak tanınmasına yönelik kararını değerlendirdi. Kararın Orta Doğusiyasetinde yeni bir dönemin başlangıcı olacağını söyleyen Yrd. Doç. Dr. Katman, “Bu karar, yumuşama sürecindeki Türkiye-İsraililişkilerinde yeni yol kazalarına yol açabilir” dedi.

“KARAR İÇ POLİTİKAYAYÖNELİK”

ABD’nin söz konusu kararı aslında Clinton döneminde aldığını,sadece çeşitli sebeplerle uygulanmasını ertelediğini, Başkan Trump’ın da bukararı uygulamaya koyduğunu ifade eden Yrd.Doç. Dr. Katman, “Donald Trump’ın ABD Başkanı olmasıyla ABD’nin dışpolitikasında bilinmezlik faktörü her geçen gün artıyor. Kudüs’ün İsrail’inbaşkenti olarak tanınması aslında Trump’ın seçim vaatlerinden biriydi. Trump buvaadini şimdi, büyük ölçüde iç politikaya yönelik olarak gerçekleştiriyor. ZiraABD içinde ciddi bir güç kaybı yaşayan Trump, bu kaybettiği gücü Yahudilobisinin desteğini alarak konsolide etmeye çalışıyor” diye konuştu.

“ORTA DOĞU’DA İLGİNÇBİR SATRANÇ DÖNEMİ”

Trump’ın iktidara gelmesiyle Orta Doğu’da ilginç bir satrançsürecinin de yaşanmaya başlandığını ifade eden Yrd. Doç. Dr. Katman, “Şu anda Orta Doğu’da ABD ve Rusya ile, perdearkasındaki İngiltere arasında ciddi bir güç mücadelesi yaşanıyor. Bu sürecebölgesel güç olan Türkiye, İran ve Suudi Arabistan’ı da ekleyebiliriz. Trump’ıngeçtiğimiz dönemlerde gerçekleştirdiği Suudi Arabistan ziyareti çok farklıyorumlarla karşılanmıştı, ancak o ziyarette perde arkasında yaşananlar, bukararı gündeme getirdi” şeklinde konuştu. Kararın İran’a karşı bir hamle olarakda değerlendirilebileceğini belirten Yrd.Doç. Dr. Katman, “İran ABD için her zaman bir güvenlik tehdidiolagelmiştir. İki gün önce yayımlanan ABD Ulusal Strateji Güvenlik Belgesi ilede İran’ın ABD için bir tehdit unsuru olduğu durumu pekiştirildi. Dolayısıylabu kararın İran’a yönelik stratejik bir hamle olduğu yorumu da yanlış olmaz”değerlendirmelerinde bulundu.

“ORTA DOĞU ÜLKELERİ ENGÜÇSÜZ DÖNEMİNDE”

Orta Doğu’da yaşanan sürecin bir çeşit “safların netleşmesi”süreci olduğunun altını çizen Yrd. Doç.Dr. Katman, “Orta Doğu’da son dönemlerde yaşanan Katar meselesi, Suriye İçSavaşı ve Mısır’daki darbe gibi gelişmeler, bölgede safların belirlenmesineyönelik olaylar olarak değerlendirilebilir. ABD’nin bu kararını da bu açıdandeğerlendirmek mümkün” ifadelerini kullandı. ABD’nin bu kararı Orta Doğuülkelerinin en güçsüz olduğu dönemde aldığına dikkat çekenYrd. Doç. Dr. Katman, “Irak’taki istikrarsızlık, Suriye’deki savaş,Mısır’daki rejim sorunu, Suudi Arabistan’daki ekonomik darboğaz, artık herkesinmalumu. Dolayısıyla Orta Doğu’da bu karara tepki göstermesi ilk beklenenülkeler, şu an en güçsüz dönemlerini yaşıyorlar. ABD’nin böylesi kritik birkararı bu döneme denk getirmesinin tesadüfle açıklanması mümkün değil” dedi.Kararın Türkiye-İsrail ilişkilerine olası etkilerini de değerlendiren Yrd. Doç. Dr. Katman, “Türkiye ileİsrail arasındaki ilişkilerin bir yumuşama sürecinde olduğu ortada. İki ülkearasında yaşanan sorunlara bazen üçüncü aktörler de sebep olabiliyor. Ancaksiyasi olarak farklı çıkarlara sahip olan Türkiye ve İsrail, çok temelkonularda çok farklı düşüncelere sahip. Bu da zaman zaman çeşitli yolkazalarına yol açıyor. Kudüs kararı da bu yol kazalarından birine sebepolabilir” diye konuştu.

“RASMUSSEN’İNAÇIKLAMALARI MANİDAR”

NATO Eski Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen’in “Türkiye,ABD ile ilişkilerinin kötüleşmesinden endişe duymalı” açıklamalarını da Kudüsgelişmesi açısından değerlendiren Yrd.Doç. Dr. Katman, “Açıklamayı, tam da bu dönemde gelmesi nedeniyle oldukçamanidar buluyorum. Türkiye bir süredir Rusya, İran ve Çin ile önemli ilişkilergeliştiriyor. Bu da NATO açısından bir tehdit unsuru olarak algılanıyor.Türkiye tarafından da NATO’ya karşı, terör ve güvenlik eksenli bir güvensizliksöz konusu. Dolayısıyla Türkiye ile NATO arasındaki karşılıklı güvensizliksürecinin son gelişmelerle devam edeceği görüşündeyim” şeklinde sözlerinibağladı.

(Haber: Dinçer BİLGENER)

yukarı çık