25 Haziran 2018, Pazartesi

HABERİN KALBİ / Halktan Yana - Gerçek Haber

14 OCAK "ÖZÜR DİLERİM" FARKINDALIK EYLEMİ

14 OCAK

Bugün burada acılı bir annenin “Çocuklarımın emzikleri elimde kaldı”  feryadına kulak vermek için toplandık.

Bugün burada terkedildikleri için evlatlarını öldürerek egolarını tatmin etmeye çalışan cani erkeklerin durdurulması için toplandık. Elif ve Miray bebeğin babaları tarafından katledilmesi hemen hemen her gün aynı acıyı ya da korkuyu yaşayan kadınların sorununu gündeme taşıdı…

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun, 2017 yılı boyunca basından derlediği kadın cinayetleri istatistiklerine göre 409 kadın öldürüldü, 387 çocuk cinsel istismara uğradı ve 332 kadına cinsel şiddet uygulandı. 2016'da 328, 2015'de de 303 kadın cinayeti olduğu platformun kayıtlarında bulunmaktadır.

387 çocuğun istismara uğradığını açıklayan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, bununla birlikte çocuk cinayetlerinde de artış yaşandığını vurguladı. Rapora göre 20 çocuk öldürüldü, bunun yarısı babaları tarafından katledildi. En son Elif ve Miray bebeğin katledilişiyle Türkiye yasa boğuldu.

Rakamlar çok ürkütücü… Maalesef ki kadınları ve çocukları korumakta sınıfta kaldık. Siyasetçisi, hukukçusu, gazetecisi, işadamı, iş kadını, işlisi, işsizi, komşusu, ailesi kısacası tüm toplum olarak sınıfta kaldık. Bu vebal hepimizin boynunun borcudur…

Gülay Yedekci Hanım Evi Grubu olarak işte bu nedenle unuttuğumuz taciz, tecavüz ve öldürülen kadınlardan özür dilemek için toplandık. Kimliklerimizi, statülerimizi, kariyerlerimizi bırakarak, kadın olarak, anne olarak çocuklarımızla birlikte Taksim Meydan’dayız ve Galatasaray Lisesi’ne kadar yürüyoruz. 

 

Yer         : Toplanma yeri Taksim Meydan

Saat        : 14.00

Bilgi:

Hüzün Yücel

0533 1393007

yucelhuzun@gmail.com

yukarı çık