10 büyükelçi 'Viyana Sözleşmesi'ni vurguladı, AKP'den ilk açıklama geldi!

10 büyükelçinin Osman Kavala'nın serbest bırakılması için yaptığı çağrının yankıları sürerken; büyükelçiler yaptıkları yeni açıklamada Viyana Sözleşmesi'ni hatırlattı, AKP'den de ilk açıklama geldi.

GÜNDEM 25.10.2021, 20:42
10 büyükelçi 'Viyana Sözleşmesi'ni vurguladı, AKP'den ilk açıklama geldi!

Kanada, Fransa, Finlandiya, Danimarka, Almanya, Hollanda, Yeni Zelanda, Norveç, İsveç ve Amerika Birleşik Devletleri büyükelçileri, 4 yıldır tutuklu bulunan iş insanı Osman Kavala'nın serbest bırakılması için bir çağrı yapmış, büyükelçilerin çağrısı iktidar cephesinde sert karşılanırken; AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'na büyükelçilerin istenmeyen kişi ilan edilmeleri için talimat verdiğini açıklamıştı. 

Erdoğan'ın açıklaması sonrası 10 büyükelçiden 8'i yeni bir açıklama yaparak Viyana Sözleşmesi'nin 41. maddesini hatırlattı.

AKP'DEN İLK AÇIKLAMA

Büyükelçilerin 'ülkelerin iç işlerine karışmama maddesi riayet ediyoruz' açıklaması sonrası siyasette ısındı. 

Açıklamanın ardından AKP cephesinden ilk açıklama da AKP Sözcüsü Ömer Çelik'ten geldi. 

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Çelik, ''Milletimizin ve devletimizin ülkemizde görev yapan diplomatlara karşı misafirperverliği dünyaca ünlüdür. Kurallara riayet ederek ülkemizle kendi ülkeleri arasındaki bağları güçlendirmek için çalışan diplomatlar her zaman takdir edilmektedir'' diye yazdı.

''Aynı şekilde devletimizin egemenliği konusunda da çok yüksek bir hassasiyete sahibiz'' ifadelerini kullanan Çelik, açıklamalarını şöyle sürdürdü: ''Ülkemizin içişlerine ve egemenlik haklarına karışma anlamına gelen her beyanı en güçlü şekilde reddettik ve reddedeceğiz.

Cumhurbaşkanımız devletimizin başı olarak bu duruşu en net ve en güçlü şekilde ortaya koymuştur.

Devletler arası bağların güçlendirilmesi noktasında önemli misyona sahip büyükelçiliklerin bu çerçeveye bağlı kalarak görev yapmasından memnuniyet duyduğumuzu, buna karşılık iç işlerimize müdahale anlamına gelebilecek her türlü adımı reddettiğimizi bir kez daha ifade ediyoruz.''

VİYANA SÖZLEŞMESİ'NE DİKKAT ÇEKTİ

Çelik açıklamalarını, ''Türkiye’nin bu hassasiyeti, Viyana Sözleşmesi’nin 41. maddesinde açıkça ifade edilmektedir. Norm niteliği taşıyan ve büyükelçilerin misyonlarını yürütürken riayet etmesi gerekenleri ortaya koyan bu ilke her zaman temeldir'' ifadeleri ile sonlandırdı.

Yorumlar (0)