Ünlü Gazeteci, Emekliye Yüzde 30 Zam Dedi! Milyonlarca Emeklinin Maaşı Değişiyor!

Emekli maaş zammıyla ilgili ünlü gazeteci Fatih Portakal’dan yüzleri güldürecek açıklama geldi. En düşük emekli maaşının %30 artma ihtimali milyonlarca emekliyi harekete geçirdi.

EKONOMİ 19.06.2024, 15:18
Ünlü Gazeteci, Emekliye Yüzde 30 Zam Dedi! Milyonlarca Emeklinin Maaşı Değişiyor!

Emekli maaşına ne kadar zam gelecek diye konuşulurken gazeteciden önemli bir açıklama geldi. Fatih Portakal, kişisel YouTube kanalında, Türkiye'deki yaklaşık 15 milyon emekli vatandaş için önemli bilgiler paylaştı. Emekli maaşlarına Temmuz 2024'te uygulanacak zam oranları üzerine detayları içeren bu video, milyonlarca kişiyi yakından ilgilendiriyor. Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) son verilerini temel alarak, emeklilerin maaşlarına yapılacak zam miktarlarını değerlendiren Portakal, enflasyon oranları ve ekstra refah payı ihtimalleri üzerine önemli ipuçları verdi.

Emekli Maaş Zammı %30’u Görebilir!

Portakal'a göre, Temmuz ayında beklenen enflasyon oranı %25 civarında olacak. Bu enflasyona ek olarak, emeklilerin maaşlarına refah payı eklenebileceğini ve toplam artışın %30'a ulaşabileceğini öngörüyor. Ancak bu tahminler henüz kesinleşmiş değil ve emekli maaşlarına uygulanacak kesin zam oranı önümüzdeki bir ay içinde netleşecek.

Yeni Hesaba Göre En Düşük Maaş 13 Bin TL!

Şu anda 10 bin TL olan en düşük emekli maaşının, zam sonrasında ne kadar olacağı da emekliler arasında merak konusu. Piyasada dolaşan iddialar, en düşük maaşın 15 – 16 bin TL aralığına çıkabileceği yönünde olsa da, Portakal bu iddiaları yersiz buluyor. Ona göre, en düşük emekli maaşı yaklaşık 12 bin 500 TL veya 13 bin TL civarında olacak. Emekliler, Temmuz ayındaki zam sonrasında daha net bir tablo ile karşılaşacak ve yeni maaşlarını buna göre planlama şansı bulacaklar. Fatih Portakal, maaş zammıyla ilgili kesin detayların bir ay içinde netleşeceğini ve emeklilerin ne kadar zamlı maaş alacaklarını o zaman öğreneceklerini belirtti.

Yorumlar (0)