Türkiye'den Azerbaycan'a 250 milyon TL'lik hibe desteği

Resmi Gazete'de yayımlanan Milletler arası anlaşmaya göre Türkiye Azerbaycan'a ormancılık eğitim merkezi ve fidanlık tesisi inşası için 250 milyon TL hibe verecek.

EKONOMİ 12.01.2024, 10:37
Türkiye'den Azerbaycan'a 250 milyon TL'lik hibe desteği

Ankara'da 25 Aralık 2023'te imzalanan "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Azerbaycan Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Hibe Anlaşması"nın yürürlüğe girmesi hakkında karar Resmi Gazete'de yer aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla yürürlüğe giren anlaşma ile "Türkiye-Azerbaycan Uluslararası Ormancılık Eğitim Merkezi ve Fidanlık Tesisi" projesine yönelik temel ilkeleri ve hibeleri düzenliyor. Buna göre Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanlığı "Hibe Eden", Azerbaycan Cumhuriyeti Ekoloji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı "Hibe Alan" oldu. Proje için Türkiye'den Azerbaycan tarafına 250 milyon TL'ye kadar kaynak tutarı belirlendi.

Anlaşmaya göre finanse edilecek projeye ait yapım işlerini yürütecek müteahhitlik firması, Orman Genel Müdürlüğü tarafından yapılan benzer işlerin ihalelerinde yeterlilik alabilen Türk menşeili veya en az yüzde 51 hissesi Türk firmasına ait olan Azerbaycan-Türk ortaklığı firmaları arasında 4734 ve 4735 sayılı kanunlar çerçevesinde gerçekleştirilecek ihale süreci ile belirlenecek.

Yorumlar (0)