Türk Telekom'da kıyım kapıda: Çalışanların yüzde 25'i atılacak

Türk Telekom’u satın aldıktan sonra aldığı kredileri ödeyemeyen Oger Grubu, şirket çalışanlarının yüzde 25’ini işten çıkarma kararı aldı.

Türk Telekom'da kıyım kapıda: Çalışanların yüzde 25'i atılacak

Lübnan siyasetinde etki sahibi Hariri ailesinin, Suudi Telekom Şirketi (STC) ile ortak olduğu Oger Telecom, AKP iktidarının özelleştirme politikası kapsamında 2005 yılında Türk Telekom’un yüzde 55 hissesini satın almış, satın alma işlemi Oger Telecom’un Türkiye’de kurduğu Ojer Telekomünikasyon A.Ş. (OTAŞ) üzerinden yapılmıştı.

Cumhuriyet’in haberine göre, Türk Telekom’u satın almak için bankalardan kullandığı kredinin yeniden finansmanı için 2013’te aldığı 4,75 milyar dolarlık krediyi ödeyemeyen Oger Grubu’nun finansal krizi büyüdü. Krizin faturası ise yine emekçilere kesildi.

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Başkanı Ömürhan Soysal, Türk Telekom Yönetim Kurulu’nun yakın zamanda eleman sayısında azaltmaya gidilmesi kararı aldığını açıkladı. Bu kapsamda çalışanların yüzde 25’inin işten çıkarılacağını belirten Soysal, “Bu çıkarmaların da hiçbir objektif kritere dayanmayan ‘düşük performans’ gerekçesine dayandırılacağı ifade edilmektedir” dedi.

Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2018, 20:03

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

istanbul escort