“ŞUBATTA ENFLASYON 22 YILIN REKORUNU KIRDI”

CHP’li Öztrak, Türkiye’nin yüzde 67’yi aşan ve son 22 yılın rekorunu kıran yıllık enflasyonla Sudan’ı da sollayarak dünya enflasyon liginde ilk 4 ülke arasına girdiğini belirtti. Türkiye’nin aylık enflasyonu ise dünyadaki 106 ülke ve bölgenin yıllık enflasyonunun üzerinde.

EKONOMİ 04.03.2024, 15:26
“ŞUBATTA ENFLASYON 22 YILIN REKORUNU KIRDI”

Dar ve sabit gelirlilerin en çok etkilendiği gıda enflasyonu 42 aydır kesintisiz artıyor. Dünyada Ukrayna-Rusya savaşının başlamasının ardından zirveyi gören gıda fiyatlarının, o günden bu yana yüzde 26 düştüğünü hatırlatan Öztrak, Türkiye’de ise aynı dönemde fiyatların yüzde 175 arttığını söyledi.

Yeni ekonomi yönetiminin göreve gelmesinin üzerinden aylar geçmesine rağmen hayat pahalılığının vatandaşları ezmeye devam ettiğini kaydeden Öztrak, “Ama turpun büyüğü heybede… Hükümet seçime kadar acı reçeteyi en düşük dozda uygulayarak gitme niyetinde… Bakan Şimşek’e de ekonomiyi düzeltmek yerine, yerel seçimlerde kendi belediye başkanı adaylarını parlatmak düşüyor… Saray ve şürekası ne derse desin, seçimden sonrasının tufan olacağını herkes görüyor” değerlendirmesinde bulundu.

    

 

CHP Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, TÜİK tarafından bugün yayınlanan 2024 Şubat ayı enflasyon verilerini sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla değerlendirdi. Öztrak açıklamasında şunları belirtti:

 

2002’DEN BU YANA EN YÜKSEK ŞUBAT ENFLASYONU

Şubat’ta tüketici fiyatlarındaki yıllık artış yüzde 67’nin üzerine çıktı. Bu, yıllık bazda, 2002 yılından bu yana en yüksek şubat enflasyonu! Merkez Bankası “Yılsonunda enflasyon yüzde 36 olacak” diyor. TCMB’nin yıllık enflasyon hedefinin üçte biri daha ilk 2 ayda gerçekleşti. Buna rağmen Hazine ve Maliye Bakanı hala, “Enflasyonda hedefleri tutturacağız, program çalışıyor” diye açıklama yapıyor.

 

ENFLASYON LİGİNDE SUDAN’I DA SOLLADIK, İLK 4 ÜLKE ARASINA GİRDİK

Türkiye, enflasyon liginde Sudan’ı da sollayarak; Arjantin, Lübnan ve Venezuela’nın ardından dünyada en yüksek yıllık enflasyonun yaşandığı 4. ülke oldu! Bugün dünyada 106 ülke ve bölgenin yıllık enflasyonu, bizde Şubat ayında gerçekleşen tek aylık enflasyonun altında.

 

GIDA FİYATLARI DÜNYADA DÜŞÜYOR, BİZDE 42 AYDIR KESİNTİSİZ ARTIYOR

Diğer taraftan, dar ve sabit gelirli vatandaşa en çok dokunan gıda fiyatlarındaki aylık artış, tabelada yazan enflasyonun neredeyse iki katı! Şubatta, tüketici fiyatları aylık yüzde 4,53 artarken, gıda fiyatlarındaki aylık artış yüzde 8,45 oldu. Dünyada gıda fiyatları Ukrayna-Rusya savaşının başlamasının ardından 2022 Mart ayında zirveyi görmüştü. O günden bu yana; dünyada gıda fiyatları yüzde 26,4 azalırken, bizde yüzde 175 arttı! Türkiye’de gıda fiyatları 42 aydır kesintisiz olarak artıyor! Ramazan yaklaşırken, marketlerde fiyatlar her gün tavan yapıyor. Marketlerde çürük meyve-sebze “olgun” diye paketlenip satılıyor. Ucuz et kuyrukları gün ağırmadan başlıyor, Halk Ekmek kuyrukları uzayıp gidiyor…

 

TURPUN BÜYÜĞÜ HEYBEDE, SEÇİMDEN SONRA EKONOMİDE TUFAN GELİYOR

Enflasyonla mücadele ciddi ve uzun soluklu bir iştir. Bu işte başarının sırrı inandırıcı olmaktır. Sarayın kibirlisi orada oturdukça söylenen hiçbir sözün inandırıcılığı olmuyor. Ekonomi vitrinin göreve gelmesinin üzerinden aylar geçti ama hayat pahalılığı milletimizi ezmeye devam ediyor. Ama turpun büyüğü heybede… Hükümet seçime kadar acı reçeteyi en düşük dozda uygulayarak gitme niyetinde… Bakan Şimşek’e de ekonomiyi düzeltmek yerine, yerel seçimlerde kendi belediye başkanı adaylarını parlatmak düşüyor… Saray ve şürekası ne derse desin, seçimden sonrasının tufan olacağını herkes görüyor… Milletimizin bu beceriksizliğe dur deyip, cevabını 27 gün sonra sandıkta vereceğine inancımız tamdır!

Yorumlar (0)