ŞEKER PANCARI ÜRETİCİSİNE BÜYÜK ŞOK!

CHP’li Karasu’dan Bakanlığa “Her fabrika kaledir” dedik, sattılar. Ey yetkililer, üreticinin feryadını duyuyor musunuz? Şov yapmayı bırakın da çıkın iki çift laf edin! Kaleleri satan, vatanı da satar!” teprkisi geldi.

EKONOMİ 08.03.2024, 13:28 08.03.2024, 13:31
ŞEKER PANCARI ÜRETİCİSİNE BÜYÜK ŞOK!

Erzincan Şeker Fabrikası Sukkar Şeker Üretim AŞ, 2024-2025 kampanya yılında Hafik Bölgesinde şeker pancarı üreticilerine Hafik Bölgesine pancar kotası verilmeyeceğini bildirdi.

Erzincan Şeker Fabrikası Sukkar Şeker Üretim A.Ş, Şeker Pancarı üretiminde Türkiye’nin sayılı illeri arasında yer alan Sivas’ta, Hafik bölgesindeki şeker pancarı üreticilerine “2024-2025 kampanya yılında, Hafik Bölgesine pancar kotası verilmeyeceğini” bildirdi. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’yı göreve davet etti ve “Her fabrika kaledir” dedik, sattılar. Ey yetkililer, üreticinin feryadını duyuyor musunuz? Şov yapmayı bırakın da çıkın iki çift laf edin! Kaleleri satan, vatanı da satar!” diyerek tepkisini gösterdi.

1956 yılında hizmete açılan Erzincan Şeker Fabrikası, 2018 yılında Albayrak Grubu tarafından alındı. Mayıs 2019’dan itibaren SUKKAR markasıyla şeker üretimine başlanmış olan firma, üreticileri mağdur edecek bir açıklama yaptı.

Firmadan üreticilere gönderilen SMS mesajında 2024-2025 kampanya yılında şirketin, üretim alanlarında ekim taleplerinin arttığı ve ekim taleplerini karşılayamayacakları ve bu nedenle de Hafik bölgesine pancar kotası verilemeyeceği ifade edildi. Mesajda şu ifadeler yer aldı:

“Değerli üreticilerimiz, 2024-2025 kampanya yılında Şirketimiz Fabrikaları üretim alanlarında şeker pancarı ekim taleplerinin aşırı artması nedeni ile Hafik bölgesi şeker pancarı ekim taleplerini karşılayamayacağımız sonucu ortaya çıkmıştır. Şeker Fabrikaları pancar ekiminde önceliği kendi ekim sahalarına vermek zorunda olduğundan dolayı Hafik bölgesine pancar kotası verilemeyeceğini üzülerek belirtir bol kazançlı, sağlıklı seneler dileriz”

KALEYİ SATAN VATANI DA SATAR

CHP Genel Başkan Yardımcısı Karasu, uygulamaya sert tepki gösterdi. Sosyal medya üzerinden bir mesaj yayınlayan Karasu, Tarım ve Orman Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı ile Türkiye Şeker Fabrikaları’nı da etiketleyen Karasu, “Her fabrika bir kaledir" dedik, sattılar! Ey yetkililer, üreticinin feryadını duyuyor musunuz? Şov yapmayı bırakın da çıkın iki çift laf edin! Kaleleri satan, vatanı da satar!” dedi.

Yorumlar (0)