Oya Ersoy: Hazine ve Maliye Bakanı gerçek enflasyonla yüzleşmek istiyorsa sokağa inip çarşı pazar gezsin!

İstanbul Milletvekili Oya Ersoy yaşanan enflasyon ve ekonomik krizi meclis gündemine taşıdı.

EKONOMİ 05.08.2022, 10:08
Oya Ersoy: Hazine ve Maliye Bakanı gerçek enflasyonla yüzleşmek istiyorsa sokağa inip çarşı pazar gezsin!

İstanbul Milletvekili Oya Ersoy TÜİK tarafından açıklanan enflasyon oranının gerçeği yansıtmadığını ve Hazine ve Maliye Bakanının gerçek enflasyonu görmek istiyorsa şayet sokaklara çıkıp çarşı pazarı gezmesi gerektiğini söyledi.

Enflasyonun nedeni AKP iktidarının politikalarıdır!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), temmuz ayı enflasyon oranlarını açıkladı. TÜİK'e göre temmuz ayında Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yüzde 2,37 artarken enflasyon yıllık bazda yüzde 79,6 olduğu yönündedir. Açıklanan enflasyon karşısında Araştırma Grubu (ENAG), temmuz ayı enflasyon verilerinde ise yıllık enflasyon yüzde 176.04 şeklindedir diyen Ersoy: “Aradaki fark bir puan iki puan değil nerdeyse iki katıdır. Halkı kandırmaya kimsenin hakkı yoktur. Sermaye ve yandaş inşaat şirketlerine aktarılan halkın vergisi halk için kullanılmalıdır” dedi.

Emekliye memura verilen zam eridi!

Son olarak Ersoy: “Temmuz ayında emekli maaşı ve asgari ücrete yapılan zamların artan enflasyon karşısında eriyerek alım gücünde herhangi bir değişikliğin olmadığı temmuz ayı gıda fiyatlarından anlaşılmaktadır. Gıda fiyatlarında yaşanan enflasyon ile beraber ulaşım, iletişim, elektrik ve kiralarda yaşanan artışlar karşısında yurttaşlar bankalardan kredi çekerek yaşamını idame ettirmeye çalışmaktadır” dedi.

Ersoy, Hazine ve Maliye Bakanlığına şu soruları yöneltti;

1.         Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın olarak artan enflasyon karşısında artan gıda fiyatlarının durdurulması ve fiyat artışlarının halka yansıtılmayarak, çalışanların gelirlerinin korunması amacı ile herhangi bir ekonomi politikası söz konusu mudur?

2.         TÜİK'e göre temmuz ayında Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yüzde 2,37 artmış, enflasyon yıllık bazda yüzde 79,6 arttığı yönündedir. Hazine ve Maliye Bakanlığı olarak açıklanan enflasyon oranının gerçekçi veriler ile hazırlandığını düşünüyor musunuz?

3.         Emekli maaşlarına ve asgari ücrete getirilen zamların oransal olarak enflasyon oranının altında kalması sonucu maaşlar da yeniden bir düzenlemeye gidilecek midir?

4.         Hazine ve Maliye Bakanlığı olarak enflasyon artışı karşısında markete pazara çıkamayan yurttaşların sorunlarının çözümü için “sabretmeleri” önerisi dışında bilimsel ekonomi politikalarına uygun reel çözüm önerisi sunmayı düşünüyor musunuz?

5.         Artan gıda fiyatlarının durdurulması amacı ile çiftçilere 2022 yılında mazot, gübre, tohum desteği sağlanmış mıdır? Sağlanmışsa ne kadarlık bir destek verilmiştir?

6.         Dışa bağımlı ithal tahıl, yem ve gıda alınması sonucu gıda fiyatlarında son yirmi yılın en fazla artışı yaşanmaktadır. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın ithalat odaklı ekonomik modelin terk edilerek yerli üretimin artırılması amacıyla uygulayacağı bir ekonomi stratejisi var mıdır?

7.         Et, süt, peynir, sebze ve meyve fiyatlarında yaşanan artış birçok yurttaşın bu temel gıdalara erişimini engellemiştir. Bakanlığın fiyatların düşürülmesi için “gerçekçi” hangi çözüm önerileri vardır. Bu öneriler halkla paylaşılacak mıdır?

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
CHP'nin Cumhurbaşkanı Adayı Kim Olmalı?