banner342

Memur, emekli zammı belli oldu

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre Aralık ayında tüketici fiyat endeksi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 14.6, bir önceki aya göre yüzde 1.25 arttı. Buna göre memur zammı 7.36, SSK ve Bağ-Kur emekli zammı 8.36 oldu.

Memur, emekli zammı belli oldu

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı aralık ayı enflasyon verileri ile birlikte memur maaşlarına ve emekli aylıklarına yapılacak zam oranı da belli oldu. Buna göre, memur maaşlarına ve emekli memur aylıklarına yüzde 7.36, SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıklarına da yüzde 8.36 oranında zam yapılacak.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) piyasa oyuncularının beklentilerini derlediği son beklenti anketinde de benzer bir tablo ortaya çıkmıştı. TCMB’nin Aralık ayı Beklenti Anketi’ne göre yıl sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi yüzde 14.18 oldu. Bir önceki ankette bu beklenti yüzde 12.47 seviyesindeydi.

TCMB’nin kendi beklentilerini açıkladığı son enflasyon raporunda 2020 enflasyon beklentisi yüzde 8.9’dan yüzde 12.1’e revize edilmişti. Yeni Ekonomi Programı’na göre ise 2020’de enflasyonun yüzde 10.5 gerçekleşeceği öngörülmüştü.

Ayrıntılar gelecek…

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER