Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Dünya Bankası ile Anlaştıklarını Açıkladı!

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Dünya Bankası ile yürütülen güçlü işbirliği kapsamında gelecek 5 yıllık döneme ilişkin mali işbirliği programı oluşturulduğunu açıkladı.

EKONOMİ 10.04.2024, 14:51
Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Dünya Bankası ile Anlaştıklarını Açıkladı!

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Dünya Bankası ile yürütülen güçlü ortaklık kapsamında gelecek 5 yıllık döneme ilişkin mali işbirliği programı oluşturulduğunu belirterek 3 ayrı proje için 1,5 milyar dolarlık finansman temin edildiğini anımsattı. Şimşek, bu deposun Türkiye'nin enerji arz güvenliğinin sağlanması ve işletmelerin yeşil dönüşüm sürecinin desteklenmesi için kullanılacağını söylemiş oldu.

Yeni programın bilgilerinı da paylaşan Bakan Şimşek, bu kapsamda, afetlere karşı direnmelilik, enerji, yeşil dönüşüm, iklim değişikliğiyle savaşım, ihracatın desteklenmesi, gerçek sektör, altyapı, lojistik, endüstri, tarım, eğitim, sıhhat ve kapsayıcılık benzer biçimde biroldukça alanda Dünya Bankası desteğinin sağlanmasının planlandığını söyledi.

Bakan Mehmet Şimşek, şu değerlendirmede bulundu:

"Program, Dünya Bankası kurumları olan Uluslararası İmar ve Kalkınma Bankası (IBRD), Uluslararası Finans Kurumu (IFC) ve Çok Taraflı Yatırım güvence Ajansı (MIGA) tarafından ortaklaşa uygulanacak. Bankanın ülkemizdeki faaliyetlerinin tesiri artırılacak. Bu süreçte, ülkeye özgü zorlukların çözümüne odaklanan, özel sektör iştirakını artırmayı hedefleyen ve operasyonlarda bütüncül sonuçları elde etmeyi amaçlayan bir yaklaşım izlenecek."

Şimşek, Ülke İşbirliği Çerçevesi Programı kapsamında Dünya Bankası'nın 3 yıl içinde Türkiye'ye sunacağı ilave 18 milyar dolarlık finansman paketine değinerek, "Söz mevzusu meblağın 6 milyar dolarının IBRD'den, 9 milyar dolarının IFC'den sağlanması bekleniyor. MIGA'nın ise kısa vadeli garantiler vesilesiyle 3 milyar doları harekete geçirmesiyle 3 yıl içinde sağlanacak finansmanın yaklaşık üçte ikisinin özel sektörün geliştirilmesinde kullanılması öngörülüyor" ifadelerini kullandı.

Ayrıca, Dünya Bankası tarafından meydana gelen makro ve sektörel bazdaki teknik ve analitik çalışmaların yeni program döneminde de devam edeceğini dile getiren Şimşek, şunları kaydetti:

"ek olarak ülkemizin kalkınma hedeflerini desteklemek adına öteki kalkınma paydaşlarıyla yeni ortaklıklar kurmanın yolları aranacak. Dünya Bankası 70 yılı aşkın süre süresince ülkemizin kalkınma hedeflerine erişmesinda en önemli paydaşlarından biri olmuştur. Yeni Ülke İşbirliği Çerçevesi, Banka ile olan ortaklığımızı daha da pekiştiriyor. Söz konusu ortaklaşa iş, Dünya Bankasının ülkemizin gelecek 5 yıllık dönemine, ekonomi ve yatırım programımıza duyduğu güvenin de göstergesidir. Yeni dönemde ülkemize kaynak akışı artarak devam edecek."

Yorumlar (0)