Gürsel Tekin:Neredeyse her iki kişiden birinin evinde ekonomik sıkıntılar var

İstanbul Planlama Ajansı (İPA) tarafından her ay düzenli olarak gerçekleştirilen 'İstanbul Barometresi Araştırması'nın Nisan 2024 sonuçları, İstanbulluların artan ekonomik sıkıntılarını ve gelecek kaygılarını bir kez daha gözler önüne serdi. Araştırmayı değerlendiren CHP Eski Genel Sekreteri Gürsel Tekin, son verilerin iktidarın ekonomi politikalarındaki başarısızlığı ve halkın gerçek taleplerini görmezden geldiğini ortaya koyduğunu belirtti.

EKONOMİ 17.05.2024, 10:44 17.05.2024, 10:47
Gürsel Tekin:Neredeyse her iki kişiden birinin evinde ekonomik sıkıntılar var

Araştırma sonuçlarına göre, katılımcıların yüzde 44,8'i Nisan ayında ev içinde ekonomik sorunları konuşmak zorunda kaldı.

Gürsel Tekin:Neredeyse her iki kişiden birinin evinde ekonomik sıkıntılar var

Tekin, bu oranın yüksekliğine dikkat çekerek "Neredeyse her iki kişiden biri, evinde ekonomik sıkıntılar üzerine konuşmak durumunda kalmış. Bu, halkımızın geçim derdinin ne boyutta olduğunu gözler önüne seriyor" dedi.

Yüzde 42,8 Yeterli Gıdaya Ulaşamaktan Endişe Duyuyor

Araştırmaya katılanların yüzde 42,8'i de Nisan ayında yeterli gıdaya ulaşma konusunda endişe yaşadığını belirtti. Tekin'in değerlendirmesine göre bu oran oldukça vahim bir duruma işaret ediyor: "Gıdaya ulaşamama korkusu, insanların en temel ihtiyaçlarını dahi karşılayamadığı anlamına geliyor. Bu kabul edilemez bir tablo."

Katılımcıların Yüzde 43,3'ü Porsiyonlarını Küçülttü

Yeterli gıdaya ulaşamayan İstanbulluların bir kısmı ise porsiyonlarını küçültmek zorunda kaldı. Katılımcıların yüzde 43,3'ü, bu yönteme başvurduğunu belirtti. Yine yüzde 54,2'si ise maddi yetersizlikten ötürü tercih ettiği gıdalardan mahrum kaldığını ifade etti.

Tekin, bu verilerin hükümetin başarısızlığını bir kez daha kanıtladığını belirterek "Görüldüğü üzere artan hayat pahalılığı halkımızın en temel ihtiyaçlarını dahi karşılamasına engel oluyor. Bu insanlık dışı bir durum. Hükümetin samimi ve kalıcı çözümler yerine uyguladığı yalnızca geçici önlemler, sonucu değiştiremiyor" diye konuştu.

Kredi Kartı Borçları Ödenenemiyor

Araştırmada, kredi kartı kullananların sadece yüzde 48'inin aylık kredi kartı borcunun tamamını ödeyebildiği ortaya çıktı. Yüzde 33,8'i asgari tutarı öderken, yüzde 7,3'ü asgari tutar ile borcun tamamı arasında bir miktarda, yüzde 3,7'si ise asgari tutardan daha az ödeme yapabildi. Yüzde 7,2'lik dilim ise kredi kartı borcunu hiç ödeyemediğini ifade etti.

Tekin'e göre bu rakamlar, vatandaşların batağa sürüklendiğini gösteriyor: "Borç ödemede yaşanan sıkıntılar, kronik hale gelmiş durumda. Ekonomik krizin derinleşmesiyle daha da kötüleşecek gibi görünüyor. Çözümsüzlük had safhada."

Üçte Biri 31 Mart Seçimlerini Gündeme Aldı

Araştırmada, Nisan ayında katılımcıların gündeminin ilk üç maddesine de yer verildi. Yüzde 31,6 oranıyla 31 Mart yerel seçimleri ilk sırada yer aldı. İkinci sırada ise yüzde 31,1'lik dilimle ekonomik sorunlar geldi. Üçüncü sıra ise yüzde 12,9 ile Beşiktaş'taki gece kulübü yangınına ayrıldı.

Tekin, seçimlerin gündem olmasının normal olduğunu ancak ekonomik sorunların hemen arkasından gelmiş olmasının da manidar olduğunu vurguladı: "Sonuçlar gösteriyor ki vatandaşlarımızın birinci önceliği ekonomi. Ancak maalesef iktidarın bunun önüne geçecek samimi ve kararlı adımları yok. “dedi

Yorumlar (0)