Gram altın uyarısı: Ons altına dikkat!

Altına yatırım yapan vatandaşlara kritik bir uyarı geldi.'Ons altını takip edin' ifadeleri dikkat çekti.

EKONOMİ 10.04.2024, 14:29
Gram altın uyarısı: Ons altına dikkat!

Bugün küresel piyasaların odak noktası ABD'nin Mart ayı enflasyon verileri olacak. Çalışma İstatistikleri Bürosu, Mart 2024 TÜFE verilerini bugün 15.30’da yayımlayacak. ABD enflasyonunun Mart’ta aylık yüzde 0,3 ve yıllık yüzde 3,4 artış göstermesi planlanıyor.


Şubat ayında tüketici fiyatları endeksi senelik bazda yüzde 3,2 artarak Ocak ayındaki yüzde 3,1'i aştı. Aylık TÜFE verileri bile artış gösterdi. Şubat 2024'te ABD Tüketici Fiyatları Endeksi, bundan önceki aya bakılırsa yüzde 0,3 artışa kıyasla yüzde 0,4 artarak son beş ayın en yüksek artışını kaydetti.
Piyasalar hem de Fed'in Mart ayı toplantısının TSİ 18.00'de yapılacak toplantı tutanaklarını da bekliyor. Fed, geçen ay faiz oranlarını yüzde 5,25-5,50 aralığında durağan tutmuş ve 2024 sonuna kadar faiz oranlarını halâ 75 baz puan indirmeyi beklediklerini belirtmişti.


ABD Fed'in enflasyonu denetim etme çabaları bugüne kadar tam bir zafer getirmedi. Sadece uzmanlar yıl sonuna kadar enflasyonun yüzde 2 hedef enflasyon seviyesine ineceğini dile getiriyor.


Amerika Merkez Bankası Fed yetkilileri ise faiz oranlarına ilişkin bir çağrı yapmadan önce çekirdek TÜFE endeksini yakından takip etmeyi tercih ediyor. Fed yetkilileri enflasyonun denetim altında olduğundan emin olduklarında, federal fon oranlarını düşürmeyi planlıyorlar.
Bazı uzmanlara bakılırsa Mart, Nisan ve Mayıs ayı enflasyon raporlarının düşüş eğilimi göstermesi halinde Fed'in Haziran ayında faiz indirimine başlayabileceği bildiriliyor.


Tüm bu gelişmelerle altın fiyatları ortaya çıkan enflasyon riskleri ve geçindiren jeopolitik gerilimler ile desteklenmeye devam etti. Ons altın salı günü 2.365,09 dolar şeklinde rekor bir zirveye ulaşmıştı. Şu sıralar 2.353 dolar seviyelerinde bulunuyor.


ABD'li yatırım bankası Bank of America (BofA), kıymetli metaller için fiyat tahminlerini belirtirken ons altın fiyatı için ise dikkat çeken rakamı paylaştı. Dev banka altının ons fiyatının önümüzdeki 12 ayda 3000 dolara yükselebileceğini kaydetti.


Yurt içinde ise Ramazan Bayramı tatili nedeniyle piyasalar kapalı olacak. özgür piyasaya bakılmış olduğunda gram altın fiyatı bugün 2.521 lira seviyelerinden değerleniyor. Çeyrek altın 4.628 lira ve Cumhuriyet altını da 17.829 lira olarak ekranlara yansıyor.


Gram altın fiyatları için değerlendirmede bulunan Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, bayram daha sonra piyasaları bekleyen senaryoları anlattı. Altının gram fiyatının bayram öncesinde rekor seviyeden kapandığını dile getiren Memiş şu analizde bulundu:


“Ons altında sert yükselişler görmüş olduk. Bu kadar agresif yükselişlerde teknik olarak düzeltme gelmediği süre bu yükselişleri sağlıklı bulmuyorum. Bunu önce 2350, devamında 2500, 2600 dolar seviyesini bekleyen biri olarak söylüyorum. Ancak aşağıda ihlal edilen alanlar var, bir düzeltme yapması gerekiyor. Bunu hepimiz tatildeyken ABD enflasyon verisi sonrası yapma ihtimali de var. Gram altında bu yılki hedefimiz 3000 TL ve üzerindeki rakamlar. 3000-3500 lira aralığı. Elinde altın bulunduranlar bulundurmaya devam etsin. Ancak eline yeni Türk Lirası geçmiş olanlar ise sürekli fırsat kollasın. Ons altını takip etsin. Ons altın ne süre düzeltme yaparsa gram altına geçişte fırsat kollamış olur.”
 

Yorumlar (0)