banner572

Ekonomist Erdal Özel: Bakan Nebati’nin görevde kalma ihtimali sıfır

BBN Türk TV’de yapımcılığını Tarkan Kaleli ve Erdal Özel’in üstlendiği BBN Finans programında KDV indirimi ve Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin performansı konuşuldu. Ekonomide önemli virajlara yaklaşıldığını söyleyen Erdal Özel, bakan Nebati’nin görev süresinin daraldığını söyledi.

EKONOMİ 04.04.2022, 09:13
Ekonomist Erdal Özel: Bakan Nebati’nin görevde kalma ihtimali sıfır

Mal ve Hizmetlere Uygulanacak KDV Oranlarının Tespitine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına ilişkin karar Resmi Gazete’de yayımlandı. Kararlar 1 Nisan’da yürürlüğe girdi. Birçok mal ve hizmet ile ticareti faaliyete ilişkin KDV indirim ve düzenlemeleri, ilgili sektörlerin temsilcileri tarafından farklı değerlendirmelere yol açtı.

“TİCARET YAPAN HİÇ KİMSE KAR ETMİYOR”

Gazeteci Tarkan Kaleli’nin sorduğu ‘Enflasyonla mücadele en önemli hamlelerden biri KDV indirimi midir?’ sorusuna ekonomist Erdal Özel, “Market sahibi ya da fabrika sahibi bu üretici diyelim KDV indirimini fiyatlara yansıtacak, peki elektrik zammı ne olacak? Bu kısmı gerçekten artık içinden çıkılmaz bir hale geldiğini bu noktadan söylüyoruz. Ben şu anda ticaret yapan hiç kimsenin reelde enflasyonist bir ortamda olduğumuz için kar ettiğini düşünmüyorum. “ diye yanıt verdi.

BAKAN NEBATİ’NİN GÖREVDE KALMA İHTİMALİ SIFIR

Ekonomik tablonun her geçen gün daha da ağırlaştığını ifade eden Özel, “Sayın Nebati sürekli 2023 yılının Haziran ayına kadar enflasyonu tek hanelere indireceğiz diyor ama sayın Nebati o zamana kadar görevde kalabilecek mi? Şu görüntüye baktığımızda bunun çok da mümkün olmadığını görüyoruz. Çünkü Kur Korumalı Mevduat Sistemi’ne yoğun girişlerin olduğu Ocak ayının etkilerinin yaşandığı bu dönemde Hazine’nin üzerindeki yük her ay biraz daha artacak. Kuru siz aşağı çekmeyi başaramazsanız. İlerleyen dönemlerde eğer ki bir kırılma olmazsa sayın Nebati’nin bu görevde kalma ihtimali sıfır” dedi.

Yorumlar (0)
banner572