Ekmek fiyatında gramajlı indirim

İstanbul Ticaret Odası( İTO) aralık ayı meclis toplantısında azami ekmek fiyat tarifesini güncelledi. Daha önce 200 gram için 8 TL olarak belirlenen azami ekmek fiyatı, 210 gram için 8TL olarak belirlendi. Bu kararla birlikte İstanbul'da satılan ekmeklerin gramajı 10 gram artarken, fiyatı aynı kaldı.

EKONOMİ 15.12.2023, 11:11
Ekmek fiyatında gramajlı indirim

İstanbul Ticaret Odası yapılan oylama sonucunda, daha önce "İstanbul'da 1 kilogram ekmek fiyatı azami 40 TL'yi geçmemek kaydıyla 200 gram ekmek için 8 TL olacak" şeklindeki karar yeniden değerlendirdi.

Ekonomim'den Merve Yiğitcan'ın aktardığına göre, azami fiyat 210 gram için 8 TL olarak belirlendi. “Tacir ve Sanayiciler Tarafından Üretilen Mal ve Hizmetlerin Azami Fiyat Tarifelerinin Düzenlenmesi Hakkında Yönetmeliğin 4. Maddesi çerçevesinde, İstanbul için 210 gram ekmek 8 TL olacak şekilde hazırlanan Azami Ekmek Fiyat Tarifesi’nin konuya ilişkin sürecin tamamlanması sebebiyle Oda Meclisi’ne arzı Yönetim Kurulumuzun 8.12.2023 tarih, 59 sayılı toplantısında kararlaştırılmıştır” şeklinde meclise sunulan yeni tarife oybirliğiyle kabul edildi.

Fırıncılar fiyat artışı talep etmişti

Fırıncılar, maliyetlerindeki artış nedeniyle ekmek fiyatının 8,5 TL'ye çıkarılması talebinde bulunmuştu. Ancak İstanbul Valisi Davut Gül, yaptığı açıklamada, ekmek fiyatlarındaki oynaklığa dikkat çekerek, bu talebin kabul edilemeyeceğini belirtmişti.

Yorumlar (0)