DP Milletvekili Salih Uzun: Türkiye petrolü Rusya'dan indirimli alıp, İtalya'ya endeksli fiyatlardan satıyorlar

Demokrat Parti İzmir Milletvekili Salih Uzun, TV5'te Burak Kabakçılı'nın sunduğu Haberin Var Mı? programına konuk olarak çarpıcı bir iddiada bulundu.

EKONOMİ 14.02.2024, 13:27
DP Milletvekili Salih Uzun: Türkiye petrolü Rusya'dan indirimli alıp, İtalya'ya endeksli fiyatlardan satıyorlar

Uzun Türkiye'nin Rusya'dan indirimli akaryakıt aldığını ancak bunu vatandaşa yansıtmadığını belirterek şunları dile getirdi:
Akaryakıt fiyatları Türkiye'de nasıl belirleniyor? Şimdiki satış fiyatından daha ucuza belirlenme imkanı var mı? İddia ediyoruz Türkiye'de pompa satış fiyatlarından daha ucuza akaryakıt satış fiyatı belirleme imkanı var ama bu imkandan faydalanamıyoruz. Dünya'daki krizler elbette çoğu zaman risk barındırır ama bazen öyle krizler olur ki bir fırsat çıkabilir. Ukrayna-Rusya krizi Türkiye açısından bazı riskleri barındırdı ancak aynı zamanda fırsatta getirdi.   Ukrayna-Rusya krizi nedeniyle ortaya çıkan şartlarda Türkiye Rusya'dan indirimli petrol ithal edebiliyor. Şubat 2022'den sonra Türkiye Rusya'dan indirimli petrol alabiliyor iskontolu ancak aldığı bu indirimi vatandaşa yansıtmıyor bu 2 yıldır böyle. Neden yansıtılmıyor? Çünkü Türkiye'de akaryakıt fiyatları en yakın uluslararası serbest piyasa esas alınarak yapılıyor. O en yakın uluslararası serbest piyasa Akdeniz havzasında bulunan İtalya-Cenova piyasası. O piyasadan oluşan fiyat esas alınarak Merkez Bankası'nın belirlediği döviz satış kuru ile çarpılması sonucu Türkiye'de rafineri çıkış fiyatlarını tespit ediyor.

Yorumlar (0)