DİDEM ENGİN'DEN ÇARPICI DIŞ TİCARET VERİLERİ ANALİZİ

HAYALLER İHRACAT REKORU, GERÇEKLER İTHALAT REKORU!

DİDEM ENGİN'DEN ÇARPICI DIŞ TİCARET VERİLERİ ANALİZİ

CHP İstanbul Milletvekili ve TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu CHP Grup Sözcüsü Didem ENGİN’in TÜİK tarafından açıklanan son dış ticaret verilerini Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) verileriyle karşılaştırarak hazırladığı analiz, Türkiye’nin ihracattaki artış hızının dünya ortalamasının çok gerisinde kaldığını, ithalatta ise Türkiye’nin dünya rekoru kırdığını ortaya koydu. Didem ENGİN "AKP Hükümeti ekonomide rekor üstüne rekor kırdığı açıklamalarıyla bir algı yaratmaya çalışıyor ama gerçekler çok farklı. 2018 yılının ilk üç ayında küresel ihracat 2017 yılının ilk üç ayına göre %13.8 artarken, ülkemizin ihracat artışı yalnızca %8.9. İthalatta ise yılın ilk üç ayında bir önceki yıla göre dünyada %15 artış varken, Türkiye'de ise ithalat artışı %22.7. Böyle yerli ve millilik olmazYerli ve milli olduğunu iddia eden bir iktidarın halkına karşı dürüst olması ve gerçeklerle yüzleşmesi gerekir. 16 yıllık tek başına AKP iktidarı dış ticaretimizi ciddi bir çıkmaz sokağa sürüklemiş durumda." dedi.

İTHALATTA İPİN UCU KAÇTI, AKP'NİN EKONOMİ GEMİSİ SU ALMAYA DEVAM EDİYOR

TUİK verilerine  göre  ihracatımızın 2018 yılı Nisan ayında, 2017 yılının aynı ayına göre %7,8  artarak 13 milyar 869 milyon dolar, ithalatımızın ise %15,6 artarak 20 milyar 554 milyon dolar olarak gerçekleştiğini hatırlatan Didem ENGİN, "Dış ticaret açığımızın alarm verdiği konusunda geçtiğimiz dönemlerde de uyarı yapmış, AKP'nin ithalatta yaşanan tehlikeli artışı gizlemeye çalıştığını ancak bu durumun sürdürülebilir olmadığını söylemiştim. Nisan ayı dış ticaret verileri uyarılarımın haklılığını bir kez daha ortaya çıkardı" dedi.

 

İHRACAT ARTIŞINDA DÜNYA ORTALAMASININ ÇOK GERİSİNDEYİZ

TÜİK tarafından açıklanan dış ticaret verilerini DTÖ'nün verileri ile karşılaştırmalı bir analiz hazırlayan Didem ENGİN, "2018 yılının ilk üç ayında küresel ihracat 2017 yılının ilk üç ayına göre %13.8 artarken, ülkemizin ihracat artışı yalnızca %8.9. AKP politikalarıyla ülkemiz ihracatta dünya ortalamasının çok gerisine kalmış durumda. Küresel yarışta rakibimiz olan çok sayıda ülke aynı dönemde ihracatını küresel ortalamanın üzerinde artırdı. Örneğin İngiltere %14.8, İspanya %14.4, Belçika %16.7, Finlandiya %16.6 ihracat artışı gerçekleştirdi. AKP'nin tutarsız ve öngörüsüz politikaları üreticilerimizi, sanayicilerimizi, ihracatçılarımızı ve yatırımcıları tedirgin etmektedir" diye konuştu.

           

 

2017 İlk 3 Ay     (milyon USD)

2018 İlk 3 Ay    (milyon USD)

Artış (%)

Dünya ihracat toplamı

3,800,000

4,325,000

%13.8

Türkiye

37,809.21

41,184.99

%8.9

 

 

AKP TÜRKİYE’Sİ İTHALATTA DÜNYA LİDERİ

DTÖ verilerine göre küresel ithalatın ise yılın ilk üç ayında bir önceki yıla göre %15 arttığına dikkati çeken Didem ENGİN, Türkiye'de ise ithalat artışının %22.7 olduğuna değinerek "Ülkemizin ithalat artışı tehlikeli boyutlara vardı. Dış ticaret açığımız sürdürülemez bir seviyeye ulaştı. İhracatımızın ithalatımızı karşılama oranı hızla düşüyor. AKP ise gerekli tedbirleri ne yazık ki almakta yetersiz kalıyor" dedi.

 

 

2017 İlk 3 Ay       (milyon USD)

2018 İlk 3 Ay      (milyon USD)

Artış (%)

Dünya ithalat toplamı

3,906,000

4,490,000

%15

Türkiye

50,435.47

61,901.62

%22.7

 

YÜKSEK TEKNOLOJİLİ ÜRÜNLERİN İMALAT SANAYİMİZDEKİ PAYI DÜŞÜYOR

Teknoloji yoğunluğuna göre dış ticaret verilerini de değerlendiren Didem ENGİN, Nisan ayında yüksek teknoloji ürünlerinin imalat sanayi ürünleri ihracatı içindeki payının yalnızca %3.4 olduğunu, bu oranın bir yıl önce bile %3.8 olduğunu belirterek "Ne yazık ki 16 yıllık tek başına AKP iktidarında ülkemiz dünyadaki teknolojik devrimin çok ama çok gerisinde kaldı." dedi.

 

BÖYLE YERLİ VE MİLLİ OLUNMAZ!

 

ÜLKEMİZ HER GEÇEN GÜN DAHA DA DIŞA BAĞIMLI HALE GETİRİLİYOR!

Didem ENGİN, "AKP Hükümeti Türkiye'nin rekor kırdığını ifade ediyor ama ne yazık ki ihracatta değil ithalatta dünya rekoru kırıyor. Türkiye ne yazık ki küresel ticarette diğer gelişmekte olan ülkelerden negatif ayrışıyor. Ülkemiz her geçen gün daha da fazla dışa bağımlı hale getiriliyor. Böyle yerli ve millilik olmaz! Yerli ve milli olduğunu iddia eden bir iktidarın halkına karşı dürüst olması, gerçeklerle yüzleşmesi ve sorunlara acil çözüm üretmesi gerekir. AKP ülkemizi yönetme kabiliyetini yitirmiş durumda.dedi.

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2018, 11:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER