18 Temmuz 2018, Çarşamba

Haberin Kalbi - Türkiye'nin En Güncel Haber Sitesi

CHP'li Fikri Sağlar'dan Başbakan Yıldırım'a ekmekte gizli zam sorusu!

CHP'li Fikri Sağlar'dan Başbakan Yıldırım'a  ekmekte gizli zam sorusu!

 

 

Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın tebliğde yapacağı değişiklik sonucu israfı önlemek amacıyla artık ekmeğin 200 gram üretilebileceğinin açıklanması üzerine gündeme gelen ekmeğin gramajı ve fiyatına "israf" ayarı konusunu CHP Mersin Milletvkili Fikri Sağlar Meclis gündemine taşıdı.


İşte Fikri Sağlar'ın  o soru önergesi:

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

       Aşağıda yer alan sorularımın Başbakan Sn Binali YILDIRIM tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim. 13.11.2017

                                                                                                                                                                                                                     D. Fikri SAĞLAR

Mersin Milletvekili

          Hepimizin bildiği gibi ülkemizin son günlerdeki gündemi fahiş zamlar! Elbette zamlar kadar onu duyurma biçimi de önemlidir. Vatandaşın aklı ile oynarmış gibi “fiyat güncellemesi, fiyat ayarlaması” gibi örneklere daha önce şahit olmuştuk. Bu sefer ise ekmeğin gramajında yapılacak olan azaltma ATV haber tarafından “ekmek israfına gramaj ayarı” başlığıyla duyurulmuştur.

          Basit bir matematik hesabı yaparsak; 250 gr. Ekmek 1 lira yani 1 kilo ekmek 4 TL.  Zammı örtbas eden sözde “ekmek israfına gramaj israfı” na göre ise; 200 gr ekmek 1 lira 1 kilo ekmek 5 liraya tekabül eder. Sonuç olarak %25 zam yapılmıştır!

Bu çerçevede:

1)      Gramaj düşürülmesi gizli zam mıdır? Şayet zam değilse halkın temel besin kaynağı ekmeğin fiyatı da gramajı gibi düşürülecek midir?

2)      Ekmeğe son 10 yılda yapılan zamların oranı nelerdir? Bu zamların gerekçeleri nelerdir? İthal buğdaylarla alakalı olabilir mi?

3)      Kendi kendine yeten 7 tarım ülkesinden biriyken, hatta buğday ihraç ederken; uyguladığınız yanlış tarım politikaları ile ülkemizin ithalatçı duruma düşmesini nasıl açıklıyorsunuz?

4)      Buğday ithalatının önüne geçmek için tedbirler alacak mısınız?  Yoksa samanı bile ithal etmeye devam mı edeceksiniz?

5)      Kendi çocuklarınız milyon dolarlık şirketlerini vergiden kaçırmak için Malta’da kurarken, siz vatandaşın üç kuruşuna göz dikmekten utanmıyor musunuz?

yukarı çık