23 Temmuz 2018, Pazartesi

Haberin Kalbi - Türkiye'nin En Güncel Haber Sitesi

CHP’den Çiftçiye Mazot Müjdesi

CHP’den Çiftçiye Mazot Müjdesi

CHP Antalya Milletvekili Dr. Niyazi Nefi Kara tarafından hazırlanarak TBMM Başkanlığına sunulan kanun teklifinde çiftçilerin makine, teçhizat ve araçlarında tarımsal üretim amacıyla kullandıkları akaryakıtların ÖTV’den muaf tutulması düzenlendi.

Kanun teklifi gerekçesinde Türkiye’de ÖTV mevzuatında pek çok alanda vergi indirimi getirilirken çiftçilerin kullandıkları mazotun bunun dışında bırakıldığını hatırlatan Kara açıklamasında “Ülkemizin en önemli gelir kaynağı bilindiği gibi KDV ve ÖTV’den elde edilen gelirler. Ülkemizde pırlanta gibi lüks tüketim ürünleri ÖTV’den muaf tutulurken maalesef bütün yük yine işçimizin, çiftçimizin, emekçimizin sırtına bindirilmiştir. Bunun yanında hububatta yapılan gümrük indirimi, fındık gibi tarım ürünleri için açıklanan alım fiyatları, mazot, tarım ilaçları gibi girdi fiyatları ile kıyaslandığında gelirler giderleri karşılayamaz duruma gelmiş. Sürekli artış gösteren ve hükümetçe güncellendiği söylenen mazot fiyatları da üreticimizi ciddi sıkıntıya sokmaktır” dedi.

AB Ülkelerindeki Uygulamalara Dikkat Çekti

Belçika, Lüksemburg, Litvanya gibi AB ülkelerinde tarımsal üretimde kullanılan motorinin ÖTV’den muaf olduğunu, Çekya, Fransa, İtalya, İsveç, İspanya ve Macaristan gibi ülkelerde de ÖTV oranının düşük tutulduğunu belirten CHP Antalya Milletvekili Dr. Niyazi Nefi Kara, “AB ile müzakere eden bir ülke olarak bu kendi mevzuatımızı AB mevzuatına daha uygun hale getirmek durumundayız. AB ülkeleri pek çok tarım ürünü ihtiyacını çiftçilerimizin alın teri ve emekleri ile yetişen ürünleri ithal ederek karşılamakta. Çiftçilerimiz bu ithalattan pay alacağına girdi fiyatlarındaki artış ve vergi yükü nedeniyle cezalandırılmaktadır” ifadelerini kullandı.

2018 bütçe görüşmeleri esnasında Bakanlığın “Milli Tarım” politikası çerçevesinde çiftçinin kullandığı mazotun yarısının devletten karşılanacağının söylendiğini hatırlatan Kara, çiftçimizin ilk olarak 2016 yılında açıklanan bu yardımdan hala yararlanamadığını da hatırlattı.

 

yukarı çık