CHP'li Yalçın Karatepe:Acı reçeteyi çıkaran anlayışta bir değişim olmadığını gördük

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yalçın Karatepe Hazine Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile yaptığı görüşmenin detaylarını açıkladı.

EKONOMİ 24.06.2024, 16:22
CHP'li Yalçın Karatepe:Acı reçeteyi çıkaran anlayışta bir değişim olmadığını gördük

İşte CHP Genel Başkan Yardımcısı Yalçın Karatepe'in açıklamalarından satır başları:

Biz iktidarın, milletin yaşadığı ekonomik yıkımdaki sorumluluğa ortak olacak değiliz. Yine iktidarın bundan sonra yapacaklarına bir kredi açacak da değiliz. Biz temsil ettiğimiz kitlelerin haklarını savunmak, toplumun acil sorunlarını bizzat muhatabına iletmek ve bedelini ödeyenin vatandaş olmaması için bu görüşmeyi gerçekleştirdik.

 4 ana talep ilettik.  asgari cürete ara zam emekliye ciddi artış tarımsal desteklerin arttırılması   yüzde 1 oranında çiftçilere ödenmesi  çay  buğda fiyatlarının güncellenmesi ve vergide adaletsizliğin giderilmesi biz sunduk önerilerimizi takipçisi olacağız 
4 saatin sonunda acı reçeteyi yine vatandaşa çıkaran anlayışlarında bir değişim iradesi olmadığını maalesef gördük
üst gelirde artış olurken alt gelirdeki azalıyor zengin zengileşiyor yoksul yoksullaşıyor. 
Talebi dengelemek için düşük gelirlinin ücretindeki artış sınırlaması doğru değil sayın bakana açık şekilde ifade ettim. 
Enflasyonun yüksek seyrettiği dönemde asgari ücrete zam yapılmamasını reddediyoruz. 
Emekli aylığına zam artış zorunlu dedim 
Cumhurbaşkanı geçen yıl memura seyanen zam vardı meur emeklisine uygulayacağız dedi 1 yıl geçti uygulanmadı uygulanması gerektiğnii bakana ifade ettim. 


Tarımın ulusal güvenlik meselesi olduğunu uyugn maliyetle gıdaya erişim olması gerektiğini paylaştım 
Üzülerek görüyoruzki şimdiye kadar itkidar tarafından sağlanan desteklerin oranı tarım kanunundaki yüzde1e ulaşmadı görüşmeden önce hesapladık. yaklaşık 90 milyar dolarlık  89,6 milyarlık desteğin çiftçiye sağlanmadığını görüyoruz 2006dan bu yana. 
Desteklerin verilmediği dönemde türkiyenini tarımsal ithalata harcadığı verileri bakanın dikkatine spordum 22 yılda 103 ton buğday ithal ettik. pamukta 18 milyon ton  32 milyasr dolar soyada 39 milyon ton ithal ederek 18 milyar ödedik şeker de ithal ettik 
Bu rakamları toplayınca verilmeyen tarımsal desteğe 90 milyara denk gelir. 
Çay ve buğday fiyatlarnının yetersizliğinden bahsettim o da bütün anlattıklarımı dinledi. 


Vergide adaletin sağlanması  insanların ekonomik güçleriyle orantılı olarak vergi ödemesini de paylaştık. vergi sisteminin adaletli olmadığını düşük gelirli üzerindeki vergi yükünün ağır olduğunu ifade ettim bakana düzenleme yapılması konusunda bazı önerilerde blundum 
Gelir vergisi dilimi belirlenirken asgari ücret düşülerek belirlenmiyor vergiden muaf olsada as üc dikkate alınmalı ocak ile aldığı ile aralık arasında ciddi fark olduğunu ifade ettim dilim belirlenmesinde asgari ücret düştüğü kısmı hesaplanmalı dedim 


Kredi kart ek hesap fazi
İktidarın ilk yaptığı faiz oranında artışa gitmek. ama en yüksek artışın düşük gelirn sık kullandığı kredi kartında ve ek hesapta olduğunu biliyoruz. kredili mevduata aylık yüzde 5 faiz daha vahimi bu hesaplar üzerinden kullanılan kredilere ödenen faziain yüzde 30u vatandaşın omszuna yüklendi. emekli hesabından bın tl çekiyor yüzde 5 faiz ödüyor yüzde 30u kadar devlete vergi ödüyor. 
Bu kadar ağır vergi yükü kabul edilir olmadığı sıfırlanması gerektiğini ifade ettim. 
İktidar kredi maliyetini arttırırsak vatandaş kullanmaktan vazgeçer. bbiz biliyoruzki muhtaç olan insan maliyetine bakma imkanına sahip değil.  faiz bu kadar yükselmesine rağmen verginin  şimşek tarafından yüzde 100 arttırılmasına rağmen borç tutar 116 milyardan 260 milyara yükseldi. vatandaş bu hesabı kullanarak yüksek faiz ödüyor. 
Vatandaşa yüklediği 2 milyar. bu vatandaşlardan vergi alıyor kabul edilemez olduğunu ifade ettim. 


vergi cennetleri
2006'da vergi kanunu düzenlemesi ile yurtdısındaki vergi cenetine giden paradan yüzde 30 düzenlemesi yapıldı hayat bulabilmesi için vergi cenneti ülkelerinin listesi yayınlanmalı cumhurbaşaknı tarafından. kanun üzerinden 18 yıl geçmesine rağmen vergi cenneti listesi yayınlanmaması bu ülkerlere kaynak aktaranların vergilendirmemesi sonucunu doğurduğunu ifade ettim. 

Kamu özel işbirliği... sayın bakanla paylaştım kamusal maliyetlerin kabul edilemez olduğunu köi konusunda adım atılmadığını ifade ettim 


Ortalıkta dolaşan vergi metni var. köp ve yap işlet devretin verginin çıkarılmasını ifade ediyorlar 44 şirketten 37si matrah beyan etmemiş para kazanmadık demişşler arttırılmasının sonuç doğurmaycagını gerçek anlamda vergilendirme gerektiğini ifade ettim. 

Maliye bakanı eklenti 500 milyonluk ek vergi olarak görüdüğü şeyi ek hesabı kullanan vatandaşın omzuna yıkılan 2 milyarlık vergi ile karlaştırdığımızda verginin kime ne kadar maliyet yıktığını 


Vergilerin yüksek gelirdekilerden yüksek oranda herghekesin vergilendirlmesi gerektiğini ifade ettik. 

Geçmişte vergi uzlaşıları olur hangi şirketin silindi vergisi gibi... vatandaşın vergi yükü oldğu dönemde nekadar vergi sildiğin paylaşmalı

TÜİK bakanın sorumluluk alanına giren konu verilerine ilişkin eleşiriler olduugnu şüpheyle yaklaşıldığını haklılık oldugunu ifade ettim şefaf paylaşılmasını önerdim tüfede kullanılan endekste yer alan 406 madde fiyatı yayınlanmıyor. mahkeme yayınlaması yönünde karar almasına rağmen tüik bizde yok dedi bakana sundum öneride bulundm şüphenn ortadan kalkmasını istiyorsanız bağımsız hakem kurulu gibi heyet oluşturun tüik verilerini incelesin tereeddütlerin ortadan kalkamasına yardımcı olsun. 


Mevcut modelin yarattığı risklerden bahsetitim eknominin eğitimden bağımsız düşülemeyeceğini diğer gelişmeleri yakından takip etmesi gerektiğini eğitim hukuk yönetim modeli gibi konuların dikkate alınması gerektiğini ifade ettim 

Deprem destek +++++++++++
Deprem yaşandı bu bölgelere uygulanan mücbir sebep sona erecek uzatılması talebin bakanla paylaştım uzun uzun anlattm bakan dinledi. kendisi genel değerlendirme yaptı. 


 

Yurtdışı çıkış harcı garson bahşiş

Yurtdısı cıkıs harcını gundeme getırdm dogru olmadıgını seyahat ozgulugunu ksııtladıgını ifade ettim bakanın somut değerlendırme duymadım meclse sunulacak tasarı hala tamamlanmamıs.doğru omadıgını ifade ettik bahsisi de gündeme getirdik doğru olmadığını ifade ettim. 

Vergi paketinden maddeler çıkarıldı
Bu bizm metnimiz gibi açıklaması yok. 
Yemden yüzde 10 kdv gübreden yüzde 20 konuşuluyor. çiftçilre bu kadar  vergi yükselnemesinin doğru olmadığını ifade ettim. bunlar varsayım meclises sunulunca somut olarak gorus beyan edebilriz. 


Zamları iletince şimşek ne tepki verdi 
Asgari ücretin arttırılacagı konusunda izlenim edinmedim. artırmayacağız da demedi. zorunluluk olduğunu ben ifade ettim. 


Emekliler konusunda şimşek ne dedi 
Zorunluluk olduğunu tekrar tekrar ifade ettik  bu kadar düşük emekli aylığı ile geçinemeyeceğini iyileştirmenin olmasını enflasyon konusunda eleştirilerim olduğunu gerçek enf farklı olduğunu ifade ettim. enf artışı ile sınırlı kalmaması gerektiğini ifade ettim bakan dinledi bizde takiğçisi olacağız ne yapacaklarını göreceğiz. 


İktidarla ekonomi programı üzerinde çalışmadık. 4 ana başlığı daha detaylı olarak bakana ifade ettim. mülkiyeden de ortak kısım var ekonomi dışında sohbetimizde oldu tabi. kendi ekonomi programları hakkında bilgiler sundu

Yorumlar (0)