CHP'li Deniz Demir:Bütçede açık var ama Sarayda israf devam ediyor

CHP Ankara Milletvekili Deniz Demir: “Bütçede açık var ama Sarayda israf devam ediyor. Kemer sıkma politikaları ise bir tek halka işliyor” ifadesini kullandı. 

EKONOMİ 16.04.2024, 12:36
CHP'li Deniz Demir:Bütçede açık var ama Sarayda israf devam ediyor

Hazine ve Maliye Bakanlığı verilerine göre; bütçe gelirleri Mart’ta 483 milyar 842 milyon lira, giderleri 692 milyar 807 milyon lira olarak hesaplandı. Bütçede Mart’ta 208 milyar 965 milyon lira, Ocak-Mart döneminde de 513 milyar 482 milyon lira açık oluştu. CHP Ankara Milletvekili Deniz Demir: “Bütçede açık var ama Sarayda israf devam ediyor. Kemer sıkma politikaları ise bir tek halka işliyor” ifadesini kullandı. 

 KÖTÜ YÖNETİMİN HESABINI HALK BİR KEZ DAHA SORACAK

Yılın il çeyreğinde olunmasına rağmen merkezi yönetim bütçesinde; Mart’ta 208 milyar 965 milyon lira, Ocak-Mart döneminde de 513 milyar 482 milyon lira açık oluştuğunu hatırlatan CHP’li Demir, “Her ne hikmetse her şeye konuşanlar ve ben ekonomistim diye övünenler bu tablo karşısında sessiz! Veriler, bu bütçenin milletin derdine derman olmasının mümkün olmadığını açıkça gösteriyor. Teknolojik aletlerden temel hijyen maddelerine kadar her şeyden alınan vergiler, çifter çifter alınan MTV hiçbir şey saraydakileri doyurmaya yetmedi. Nas politikası ile batırılan ekonominin ceremesini yine halk çekiyor” dedi.

CHP’li Demir, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bütçe dengesini kuramayan, halka hesap vermekten ise her seferinde kaçınan AKP hükümeti anlaşılan ek bütçe için yine meclise güveniyor. Önümüzdeki tablo, bütçe açığındaki bu artışın yarısından fazlası, faiz harcamalarındaki artıştan kaynaklandığını gözler önüne seriyor. 2021'in Eylül ayında faiz indirimlerine başlayan ve çoğu iktisatçının,  milat olarak aldığı bu tarihten günümüze, kadar bütçeden 1 trilyon 289 milyar lira faiz ödetildi. Nereden mi ödetildi, milletin kesesinden. AKP yönetimi milletten değil; faiz lobilerinden ve yandaşlardan yana kullanmıştır.  Halkımız nasıl ki belediyeleri batıran Ak Parti’ye 31 Mart’ta bir ders verdiyse önümüzdeki genel seçimlerde daha büyük bir ders verip hesap soracaktır.”

Yorumlar (0)