banner217

Berat Albayrak: Yüzde 5 büyüme hedefimiz gayet gerçekçi

Davos'ta gazetecilere açıklamalarda bulunan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 2020 için belirlenen yüzde 5'lik büyüme hedefiyle ilgili, "Büyümeye katkıda bulunacak ülke sayısı azalıyor. Bizim yüzde 5 hedefimiz gayet gerçekçi bir hedef" ifadesini kullandı.

Berat Albayrak: Yüzde 5 büyüme hedefimiz gayet gerçekçi

İsviçre'nin Davos kentindeki 50. Dünya Ekonomik Forumu ikinci gününde devam ediyor. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, burada gazetecilere açıklama yaptı. 

NTV'nin aktardığına göre, Albayrak'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Dün akşam geleneksel yemeğe katıldık. Bugün de mevkidaşlarımız, ekonomi finans dünyasının temsilcileriyle bir araya geleceğiz. Bu seneye baktığımızda 50. yıl olması itibarıyla önemli. 20. yüzyılın artık ekonomik ve finansal okumalarının güncellenmesi gerekiyor. Biz küresel ekosistemin ve Türkiye'nin gündemi açısından önemli görüşmeler yapıyoruz. ABD ve Çin arasındaki gelişmeleri yakından takip ediyoruz.


'Türk varlıklarına güvenenlerin kazandığı bir yıl geçirdik'
Geçen yıla kıyasla Türkiye bu yıl gayet olumlu ve pozitif. Geçen yıl zirve vesilesiyle yaptığımız görüşmelerde olumlu dönüşler alıyoruz. Türk varlıklarına güvenenlerin kazandığı bir yıl geçirdik. Ağustos'tan bugüne kadar rakip yatırım araçlarından açık ara getiri anlamında öne çıktık. Türk varlıklarına güvenenlerin bırakın kaybetmeyi kazandığı bir süreç oldu.


2020 yılı özellikle ABD ve Avrupa üzerinde sorunların buzdolabına kaldırılıp daha sakin geçeceği beklenen bir yıl olacak. Beklentilerin olumlu olduğu bir yıl. Bu bizim için de olumlu. Biz çatışmadan uzak iklimden yana olduk. Türkiye bu yıldan itibaren daha pozitif ayrışacak. Büyümeye katkıda bulunacak ülke sayısı azalıyor. Bizim yüzde 5 hedefimiz gayet gerçekçi bir hedef.


'Bu yılın değişim yılı olduğunu yavaş yavaş göreceğiz'
Ertelenen yatırımların hayata geçtiği bir yıl olacak. Ataklardan ne kadar güçlü çıkarsak kredibilitemiz artar. Türkiye son 6 yıldır yaşadığı badireleri atlatıp yeni bir döneme giriyor. Güçlü altyapı ve dirençli kapasitesiyle yeni döneme güçlü bir şekilde giriyor. Türkiye ekonomisi eskisinden çok daha farklı. Bu yılın değişim yılı olduğunu yavaş yavaş göreceğiz. Türkiye badireleri atlatırken kimsenin yardımına ihtiyaç duymadı. İlgi-alaka güzel, bu bizi daha çok motive ediyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER