Bakan Şimşek kira artışlarına ilişkin soruya yanıt verdi!

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, CHP'li Milletvekili Uğur Bayraktutan'ın kira artışlarına yönelik yazılı soru önergesini yanıtladı. Şimşek, "Enflasyonla mücadele ve kiralardaki fiyat artışlarının önüne geçmek üzere konut arzı artırılacak ve dar gelirli vatandaşların konuta erişimi artırılacaktır" dedi.

EKONOMİ 12.02.2024, 13:09
Bakan Şimşek kira artışlarına ilişkin soruya yanıt verdi!

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yüksek enflasyon nedeniyle kira fiyatlarında yaşanan artışın önüne geçmek için konut arzının artırılacağını ve dar gelirli yurttaşlaırn konutlara erişiminin artırılacağını söyledi.

Şimşek, CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan'ın kira artışlarına yönelik TBMM'ye verdiği yazılı soru önergesini yanıtladı.

2018'in Kasım ayında 475,07 olan "gerçek kira" endeksinin 2023'ün Kasım ayında 1888,02 değerine ulaştığını belirten Şimşek, 2018-2023 dönemindeki artış oranının yüzde 297,42 olduğunu aktardı.

"KİRA ARTIŞ ORANI GERİLEDİ"

Şimşek, 2023'ün Eylül ayında yüzde 9,52 olan aylık kira artış oranının Ekim ayında yüzde 7,91'e, Kasım ayında yüzde 5,97'ye ve Aralık ayında yüzde 4,48'e gerilediğini ifade etti.

Şimşek, şunları kaydetti:

"Orta vadede, enflasyonla mücadele ve kiralardaki fiyat artışlarının önüne geçmek üzere konut arzı artırılacak, deprem kaynaklı konut stokundaki kayıpların telafisine yönelik yeni sosyal konut projeleri geliştirilecek ve dar gelirli vatandaşların konuta erişimi artırılacaktır."(Birgün)

Yorumlar (0)