Asgari ücret belli oldu: 2 bin 20 TL

2019 yılında uygulanacak asgari ücret, 2 bin 20 TL olarak belirlendi. Söz konusu kararın oy birliğiyle alındığına dikkat çekildi.

Asgari ücret belli oldu: 2 bin 20 TL

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 2019'da uygulanacak asgari ücretin 417 TL zamla 1603 TL'den 2 bin 20 TL'ye yükseltildiğini hatırlattı.

 

Bu yıl ilk kez bir işçinin de katıldığı Asgari Ücret Tespit Komisyonu'na teşekkür eden Selçuk, mevcut enflasyon oranının üzerinde bir artış yaşandığına dikkat çekti. "Bu karar komisyonun oy birliğiyle alınmıştır" diyen Selçuk, "Bugüne kadar oy birliği, asgari ücret toplantıları tarihinde yalnızca üç kez sağlandı. Bu da yeni sistemde her kesimin bir rakam üzerinde uzlaşabildiğini gösterdi" dedi.

Selçuk, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinin de yeni asgari rakamında etkili olduğunu söyledi.

'NE YAPACAĞIM İNSANLARI PLAJA MI DAVET EDECEĞİM?'

Yeni tutarla ilgili açıklamalarda bulunan TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay, bu süreçte kendisine 'insanları sokağa çağırmak' suçlamasının yöneltildiğini söyledi. Atalay, "Ne yapacağım insanları plaja mı davet edeceğim" dedi. Yeni tutarın şahane bir rakam olmadığını vurgulayan Atalay, "En azından 2 bin TL'yi geçti" ifadesini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 25 Aralık 2018, 11:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER