MEB BİNLERCE ÖĞRETMENİ SÖZLÜ SINAVDA MAĞDUR ETTİ!

İsmail Koncuk, “hal böyle iken son yapılan öğretmen mülakatlarında birçok öğretmene KPSS’de aldığı puandan çok daha düşük puanlar verildiği ve bu öğretmenlerin birçoğunun herhangi bir güvenlik sıkıntısı olmaması gereken insanlar olduğu bilinmektedir.” dedi.

EĞİTİM 28.12.2021, 12:39
MEB BİNLERCE ÖĞRETMENİ SÖZLÜ SINAVDA MAĞDUR ETTİ!

Adana Milletvekili İsmail Koncuk, Mahmut Özer tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını isteyerek verdiği soru önergesi ve sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamasında “öğretmen mülakatlarında yıllarca haksızlıklar yapılmış ve MEB çareyi, tüm öğretmenlere KPSS’den aldığı kadar puan vermekte bulmuştu. KPSS puanından daha düşük mülakat puanı verilenlerin güvenlik soruşturmasında bir problem olduğu düşünülmekteydi. Güvenlik soruşturmasının dahi ciddiyetle yapılmadığını ve birçok haksızlığa sebep olduğu bilinmekle birlikte, mülakatta KPSS puanı kadar puan verilmesi, kabul edilebilecek yerleşik bir uygulama haline gelmişti. Doğru uygulama ise mülakatın tamamen kaldırılması ve sadece KPSS puan üstünlüğü esasına göre atama yapılması” gerektiğine değindi.

Koncuk, “hal böyle iken son yapılan öğretmen mülakatlarında birçok öğretmene KPSS’de aldığı puandan çok daha düşük puanlar verildiği ve bu öğretmenlerin birçoğunun herhangi bir güvenlik sıkıntısı olmaması gereken insanlar olduğu bilinmektedir.” dedi.

MEB’in öğretmen mülakatlarında KPSS puanı kadar puan verme uygulaması sona mı ermiştir?

Koncuk, verdiği soru önergesinde, “Bu uygulama sona erdirilmiş ise sebebi nedir, uygulamadan vazgeçilmiş ise, bu durum kamuoyuna neden açıklanmamıştır?”

Birçoğu uzun zamandır öğretmen olma hayali kurarken haksızlığa uğrayan binlerce öğretmenin yaşadığı bu travmanın sorumlusu kimdir ve sorumlulara karşı ne yapmayı düşünüyorsunuz derken, objektif hiçbir veriye dayanmayan, tamamen sübjektif bir anlayışla yapılan sözde güvenlik soruşturması uygulamasından vazgeçmeyi ya da objektif verilere dayalı bir güvenlik soruşturması yapmayı ne zaman gündeminize alacaksınız diyerek, konunun takipçisi olacağını ve gündemde tutacağını ifade etti.

Yorumlar (0)
banner590
Günün Anketi Tümü
CHP'nin Cumhurbaşkanı Adayı Kim Olmalı?