20 Ocak 2019, Pazar

Haberin Kalbi - Türkiye'nin En Güncel Haber Sitesi

BURSA’DA SINAVLA ÖĞRENCİ ALACAK ANADOLU LİSESİ SAYISI 8’E DÜŞTÜ

BURSA’DA SINAVLA ÖĞRENCİ ALACAK ANADOLU LİSESİ SAYISI 8’E DÜŞTÜ

NİTELİKLİ OKULLARIN YÜZDE 55’İ İMAM HATİP VE MESLEK LİSELERİ

1.367 okuldan 747’si (yüzde 55’i) imam hatip ve meslek liselerinden oluşmaktadır. Dolayısıyla AKP, 4+4+4 sisteminden bu yana eğitimde izlediği dinselleştirme ve işçileştirme politikasındaki ısrarını sürdürmekte, sınavda başarılı olmuş çocuklarımızı ve öğrencilerimizi, imam hatip ve meslek liselerine yönlendirerek “ödüllendirmektedir”!

Bu okullar ile velilerin beklentilerinin karşılanması mümkün değildir. Çünkü okulun akademik başarısı, öğretmenlerle doğrudan ilişkilidir. Ancak hükümetin yayınladığı KHK ile bu okullarda 8 yılını tamamlamış öğretmenler başka okullara tayin edilebilmektedir. Böylelikle hem velilerin beklentileri karşılanmamış olacak hem de bu okullardaki öğretmenler sürgün edilerek yeni bir kadrolaşmanın önü açılacaktır.

BURSA’DA MERKEZİ SINAVLA ÖĞRENCİ ALACAK LİSE SAYISI YETERSİZ

Milli Eğitim Bakanlığı’nın açıklamasına göre Bursa’da merkezi sınavla öğrenci alacak lise sayısının yetersiz olduğu görülüyor. Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sisteminin (TEOG) yerine getirilen yeni sistemde Bursa’daki okulların dağılımına ilişkin bir değerlendirme yapıldığında, 2 Haziran’da yapılacak merkezi sınavla Bursa’da sadece 4.590 öğrencinin “nitelikli” olarak belirlenen okullara yerleşebileceğini görüyoruz. Geçen yıl TEOG’la bir okula yerleşen öğrenci sayısı 30.006 idi. Geçen yıla oranla bu yıl sınavla bir okula yerleşecek öğrenci sayısında yüzde 85’lik bir azalma var.

Türkiye’nin en kalabalık dördüncü şehri olan 3 milyonluk Bursa’da sınavla öğrenci alacak (nitelikli) okul sayısı sadece 48. Oysa geçen yıl TEOG’la öğrenci alan okul sayısı 204 idi. Öte yandan tam 7 ilçede sınavla girilebilecek (nitelikli) bir tane okul olmadığı görülüyor.

SADECE 8 ANADOLU LİSESİ SINAVLA ÖĞRENCİ ALACAK

Geçen yıl TEOG’la öğrenci alan Anadolu Lisesi sayısı 61, öğrenci sayısı 10 bin 982 idi. Bu yıl sınavla öğrenci alacak Anadolu Lisesi sayısı 8, öğrenci sayısı 1.590’a düşürüldü. Geçen yıla oranla bu yıl sınavla öğrenci alan Anadolu Lisesi sayısında yüzde 87’lik bir azalma var. Anadolu Lisesi’ne girecek öğrenci sayısında ise geçen yıla oranla yüzde 86’lık bir azalma olacak.

SINAVLA ÖĞRENCİ ALAN OKULLARIN DAĞILIMI SORUNLU

Bu sistem plansız ve gerçeğe uygun değil; örneğin nitelikli okul bulunmayan 7 ilçenin toplam nüfusu 227 bin. 857 bin nüfuslu Osmangazi’de 19 tane okul belirlenmiş, yani ortalama 45 bin kişiye bir okul düşüyor. Oysa 85 bin nüfuslu Gürsu’da hiç nitelikli okul bulunmuyor.

Okullar belirlenirken nüfusun dikkate alındığı belirtilmesine karşın tek örnek bile bunun doğru olmadığını ortaya koyuyor. Ayrıca Bursa’da Gürsu dışında, İznik, Yenişehir, Orhaneli, Keles, Harmancık ve Büyükorhan’da da sınavla girilebilecek bir okul belirlenmemiş.

PARALI EĞİTİME BİR ADIM DAHA

Bakanlık bu tutumuyla parası olanları özel okula yönlendirecek, kırsaldan göçü artıracak, bunu yapamayacak aileler ise çocuklarını cemaat yurtlarına yerleştirmek zorunda kalacak.

Türkiye genelinde olduğu gibi Bursa özelinde de şunu söylemek mümkün; sınavla öğrenci alan okulların dağılımı sorunlu yani Bakanlıkta planlama yok, sistem yok, öğrenciyi düşünmek yok. Bu sistemle Bakanlık parasız eğitimi azaltıp, paralı eğitimi arttırma hedefine bir adım daha atmıştır.

Bizler, çocuklarımızın ve öğrencilerimizin geri dönülemeyecek bir yola sokulmasını kabul etmiyoruz. Her çocuğun, hükümetin siyasi arzularının ötesinde bir önemi, değeri olduğunu düşünüyoruz. Öğrencilerimizin ve çocuklarımızın hayatlarını böylesine olumsuz etkileyecek bir sisteme karşı çıkıyoruz.

BAYRAKLI
yukarı çık