24 Mart 2019, Pazar

Haberin Kalbi - Türkiye'nin En Güncel Haber Sitesi

Trump’tan skandal karar: ‘İnsanlık ölmüş’ dedirten görüntüler

Trump’tan skandal karar: ‘İnsanlık ölmüş’ dedirten görüntüler

Honduras’taki şiddet olayları ve yoksulluktan kaçman için Guatemala ve Meksika üzerinden ABD’ye gitmek isteyen çok sayıda göçmen kabusu yaşıyor… ABD’deki ara seçimler öncesinde Başkan Donald Trump’ın, “ABD’ye ulaşmadan mutlaka durdurulmalı” açıklamasını yaptığı göçmenler Meksika ile Guatemala sınırı arasında sıkıştı kaldı.

Yasal olmayan göçmenleri taşıyan otobüsleri durdurmaması halinde Guatemala ve Honduras’a yapılan mali yardımların kesileceği konusunda da net bir tavır sergileyen Trump, gerekli olması durumunda Meksika sınırına asker yığacağını da ifade etti.

Fakat bu durum sadece şiddet kaçman ve daha iyi bir yaşama sahip olmak için düzenlerini, ülkelerini ve topraklarını bırakan Honduraslıların hayatını iyice zorlaştırdı. Göçmenler Guetamala'yla Meksika arasındaki köprüde sıkışmış durumda. Meksika polisi köprünün diğer tarafında barikat kurdu. Ancak göçmenlerin polise taş ve ellerine geçirdikleri nesneleri attığı, polisin de buna biber gazıyla karşılık verdiği belirtiliyor. Öte yandan bazı göçmenlerin sınırı aşabilmek adına köprü üzerindeki tellerden atlayarak sınırı yüzerek geçmeye çabaladıkları belirtiliyor. Sabah erken saatlerde Guetamala polisi iki otobüste bulunan 62 Honduraslı göçmenin köprüye ulaşmalarına engel olunduğunu açıkladı.

Ülkelerinden kaçan Guatemalalılardan bazıları, biber gazı sıkan Meksika polisinin ardından bayıldı.

Ülkelerinden kaçan Guatemalalılardan bazıları, biber gazı sıkan Meksika polisinin ardından bayıldı.

BAZILARI PES ETTİ

Bazı rakamlara göre 4 bin bazılarına göreyse konvoyda toplam 3 bin kişi var bunların ne kadarının çocuk ve kadınlardan oluştuğu net olarak bilinmiyor. Honduras'ın San Pedro Sula şehrinden yola çıkan grup Guetamala ormanlarından Meksika'ya, oradan da Amerika'ya ulaşmayı hedefliyor. Şu ana kadar gruba karşı sınır devriyeleri ve polisin gösterdiği sert direniş gruptan bazılarını pes ettirse de, büyük bir çoğunluk bir şekilde yollarına devam ederek Amerika'ya ulaşacaklarını söylüyor.

Çok sayıda Guatemalalı sınır devriyesinden kaçmak için nehre atladı.

Çok sayıda Guatemalalı sınır devriyesinden kaçmak için nehre atladı.

Meksika, pasaportu ve geçiş izinleri olan kişilerin alınacağını ama sınırdan gruplar halinde geçişlere kesinlikle izin verilmeyeceğini yineledi. Buna karşın Dışişleri Bakanı, kendi ülkelerinde tehlike ve zor durumda olanların Meksika iltica başvurularını da değerlendirmeye alacaklarını belirtti. Meksika hükümeti sorunla başa çıkabilmek adına Birleşmiş Milletler Mülteci Dairesi'ne de yardım talebinde bulundu.

yukarı çık