Son dakika! ABD'den flaş Rusya kararı! Sınır dışı ediliyorlar

İngiltere ve Rusya arasındaki casus krizinde çok sayıda ülke Rusya'ya peş peşe sert adımlar atacağını duyurdu. Bugün ABD, Almanya, Fransa, Çekya, Polonya, Hollanda ve Estonya Rusya'ya karşı çok sert adımlar attı. ABD Başkanı Donald Trump, 60 Rus vatandaşını 'ajan' olarak niteleyerek bu kişilerin ülkeden sınır dışı edileceğini açıkladı. Öte yandan, Trump Seattle'daki Rusya Konsolosluğu'nu kapatma kararı aldı. AFP haber ajansı, Almanya'nın Rusya'ya bağlı 4 diplomatı sınır dışı etme kararı aldığını yazdı. Almanya'nın kararının Rusya'nın İngiltere'de yaşayan eski Rus ajanın ölümüyle Rusya'nın bağlantısı nedeniyle aldığı ifade ediliyor.

Son dakika! ABD'den flaş Rusya kararı! Sınır dışı ediliyorlar

Rusya ve İngiltere arasında yaşanan casus krizine çok sayıda ülke müdahil oldu. Eski Rus casusu Sergei Skripal'in İngiltere'nin Salisbury kentinde zehirlenmesiyle başlayan casus krizi tüm Avrupa'ya yayılıyor.

ABD Başkanı Donald Trump, 60 Rusya vatandaşını 'casus' olarak niteleyerek sınır dışı ettiğini duyurdu. ABD öte yandan Seattle'daki Rusya Konsolosluğunu kapatma kararı aldı. 

Almanya ise ABD'nin kararının hemen ardından ülkede yaşayan 4 Rus diplomatı sınır dışı etme kararı verdi. 

Rusya'ya karşı adım atan ülkelerin sayısı ABD ve Almanya ile sınırlı kalmadı. Bu kararlarının açıklanmasından hemen sonra Polonya, Fransa ve Çekya belirli sayıda Rus diplomatı sınır dışı etmeye karar verdi. Polonya ve Fransa 4, Çekya ise 3 Rus diplomatı sınır dışı edeceğini açıkladı. Çekya Dışişleri Bakanı, ülkedeki 3 Rus diplomatın 1 Nisan tarihine kadar ülkeden çıkmaları gerektiğini açıkladı. 

Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2018, 16:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER