Seçim öncesi Bulgaristan Cumhurbaşkanı'ndan kritik açıklama:Kırım Rus toprağıdır

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Kırım'ın Rus toprağı olduğunu ve Rusya'nın Bulgaristan'ın düşmanı olamayacağını vurguladı.

DÜNYA 21.11.2021, 11:26
Seçim öncesi Bulgaristan Cumhurbaşkanı'ndan kritik açıklama:Kırım Rus toprağıdır

Bulgaristan'da bugün cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turu için halk sandık başına giderken mevcut Cumhurbaşkanı Radev, bir tartışma programında Kırım'ın Rus toprağı olduğunu ilk kez dile getirdi.

Seçimlerde en büyük rakibi olarak gösterilen Anastas Gercikov'la tartışma programında karşı karşıya gelen Radev, Rusya ile Bulgaristan arasında diyalog bulunmasının önemini vurguladı.

Dış politikada pragmatist bir çizgi izlenilmesi gerektiğini ve Kırım nedeniyle Rusya'ya yeni yaptırımlar yürürlüğe koymanın hiçbir etki yaratmayacağını kaydeden Radev, yarımadanın aidiyetiyle ilgili soru karşısında "Şu anda Kırım, Rus toprağı" yanıtını verdi.


'Rusya düşmanımız olamaz'
Rusya'nın ülkeleri için öneminden de bahseden Radev, "Rusya, bizim için kalkınma modeli olamaz ancak düşmanımız da olamaz. En azından, Rusya vatandaşlarımızın hafızalarında halkımızın kurtarıcısı olarak yer aldığı için. Rusya'yla ilgili birçok spekülasyon var, mevcut zorlu durumda, Rusya-AB ilişkilerinde bozulan, kritik durumda bulunan diyaloğa bizim ihtiyacımız olduğunu söyleyebilirim" ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)