Macaristan'da seçim tarihine geçecek yayın

Macaristan'da 8 Nisan'da yapılacak genel seçimler öncesi, devlet televizyonunda anayasal bir hak olarak tüm partilere tanınan 5 dakikalık seçim konuşmaları programında dün gece dünya seçim kampanyaları tarihine girecek türden bir olay yaşandı.

Macaristan'da seçim tarihine geçecek yayın

Macaristan’ın küçük ama etkili partilerinden “İki Kuyruklu Köpek Partisi” temsilcisi, bir tavuk kostümüyle çıktığı televizyon programında kendisine tanınan 5 dakika boyunca sorulan sorulara tek kelime etmeden, sadece “gıdaklayarak” yanıt verdi. “Gıdaklayan Seçim konuşması” doğal olarak Macaristan’da günün olayı haline geldi.

Macar kamuoyunun bir kısmı, parti sözcüsünün beş dakika boyunca gıdaklamasını seçimlere yakışmayan gayri ciddi bir olay olarak değerlendirirken, pek çok insana göre ise bu konuşma “sözün tükendiği” yerde yapılması gereken en anlamlı konuşmaydı.

İki Kuyruklu Köpek Partisi aslında bir grup gencin seçim sistemini, seçimlerde giderek artan ırkçılığı ve popülizmi alaylı ve mizahi bir dille kınamak için oluşturdukları bir hareket. Ancak özelikle gençlerin ve aydınların gösterdiği büyük ilgi, hareketi gerçek ama alışılmamış bir parti haline getirdi.

Parti, diğer geleneksel siyasi partilerin vaatlerinin kat kat fazlasını, abartarak ve komik hale getirerek kendi programına alıyor.

‘HERKESE BEDAVA BİRA’

Seçimler kazanıldığında bundan böyle “herkese bedava bira” , ya da “yazları serin, kışları ılık günler” vaadi gibi gerçek dışı vaatler insanları güldürerek partiyi kamuoyunda sürekli gündemde tutuyor.

“Sorumsuz vaatler” gibi görünen seçim programının gerisinde ise aslında “hınzır ve zekice” bir üslupla formüle edilen anarşist bir toplum eleştirisi yatıyor. (BBC Türkçe)

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2018, 21:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER