Kan donduran itiraf: 5 bin bebeğin yerini zevk için değiştirdim

Zambiya'da ölmek üzere olan emekli bir hemşirenin söyledikleri ülkede şok etkisi yarattı. Hemşire, yeni doğmuş 5 bin bebeğin yerini sadece zevk için değiştirdiğini itiraf etti. Zambiya Genel Hemşirelik Konseyi ise soruşturma başlattıklarını açıkladı.

DÜNYA 28.02.2021, 13:01 28.02.2021, 13:03
Kan donduran itiraf: 5 bin bebeğin yerini zevk için değiştirdim

Zambiya’da yaşayan emekli hemşire Elizabeth Bwalya Mwewa'nın açıklamları kan dondurdu. Yerel gazete Zambian Observer’a konuşan Mwewa, 13 yıllık hemşirelik kariyeri boyunca hastanedeki binlerce yeni doğmuş bebeğin yerlerini değiştirdiğini söyledi. Başkent Lusaka’da bulunan Üniversite Eğitim Hastanesi’nde (UTH) 1983-1995 arasında çalıştığını belirten eski hemşire şöyle konuştu: “Günahlarımı Tanrı’nın ve yaptıklarımdan etkilenen, bilhassa çalıştığım dönemde UTH’de doğum yapan herkesin huzurunda itiraf etmek istiyorum. Tanrı’yı buldum ve yeniden doğdum. Saklayacak hiçbir şeyim yok. UTH’nin doğum servisinde çalıştığım dönemde yaklaşık 5 bin bebeğin yerini değiştirdim.” Mwewa’nın sözleri kısa süre içinde internette ve dünya basınında gündem oldu oldu.

"Bunun için cehenneme gitmek istemiyorum" 

Independent Türkçe'nin haberine göre, "Çocuklarınıza iyice bakın" diyen ölüm döşeğindeki hemşire, şöyle devam etti: "Örneğin, herkesin ten rengi açık ama sizinki koyuysa, değiştirdiğim bebeklerden biri olabilirsiniz. Üzgünüm. Birçok kadının biyolojik annesi olmadıkları çocukları emzirmesine neden oldum. Bunun için cehenneme gitmek istemiyorum." "1983-1995 arasında çalıştığım dönemde UTH’de doğduysanız, anne ve babanız sizin biyolojik ebeveynleriniz olmayabilir" diye konuşan hemşire, "Zevkine bebekleri değiştirme huyu edindim" dedi.

Hemşirelik Konseyi'nden açıklama 

Öte yandan Zambiya Genel Hemşirelik Konseyi’nin (GNC) açıklamasında "bu adla hastanede çalışan hiçbir hemşire ebe bulunmadığı" belirtildi. Açıklamaların asılsız olduğu ifade edilse de GNC olaya ilişkin soruşturmayı sürdürmeye devam edeceklerini belirtti.

Yorumlar (0)
3
açık