Hong Kong’da protestolar sürüyor: Polisten işgalin sürdüğü havalimanına 'ziyaret'

Hong Kong polisi, dünden bu yana protestocuların ‘işgali’ altında olan ve uçuşların iptal edildiği havalimanına girdi. Taktik kıyafetli ve silahlı polisler yaklaşık 1 saat kalmalarının ardından havalimanından geri çekildi.

Hong Kong’da protestolar sürüyor: Polisten işgalin sürdüğü havalimanına 'ziyaret'

Havalimanında bulunan CNN muhabirleri James Griffiths ve Paula Hancocks polisin müdahaleye yönelik ekipmanlarla havalimanına girdiğini, protestocuların da müdahaleyi engelleyebilmek adına polis otobüslerini havalimanı dışında engellemeye çalıştığını aktardı.

En az 5 polis otobüsünün havalimanına ulaştığı kaydedilirken, protestocuların da onların ilerleyişini engellemek için barikat kurmaya başladığı belirtildi. Yerel saatle 22:40 civarında havalimanına ulaşan polis, yaklaşık 1 saat sonra alandan ayrıldı. 

Dünyanın en işlek havalimanlarından biri olan Hong Kong Uluslararası Havalimanı'nda yönetim karşıtı gösteriler iki gündür devam ediyor. 

Hong Kong'daki gösteriler Haziran ayında suç işlediklerinden şüphelenilen kişilerin Çin'e iadesine imkan veren tartışmalı yasa tasarısı nedeniyle başlamıştı. Yasa tasarısı askıya alınsa da, "iki sistem, tek devlet" ilkesi altında yönetilen eski bir İngiliz sömürgesi olan Hong Kong'da gösteriler, "Çin'in boyunduruğuna karşı çıkmak amacıyla" haftalardır aralıklarla devam ediyor.

Haftanın ilk gününde çok sayıda uçuşun iptal edildiği havalimanında bugün de sınırlı sayıda uçuş yapılmıştı. Yetkililer, yerel saatle 16.30'dan itibaren tüm check-in işlemlerinin geçici olarak durdurulduğunu bildirmişti. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER