Güney Kore’de aşı olanlara maske zorunluluğu kaldırılıyor

Güney Kore’de koronavirüs salgını ile mücadelede, en az bir doz koronavirüs aşısı olanların maske takma zorunluluğu kaldırıldı.

DÜNYA 26.05.2021, 10:48 26.05.2021, 10:50
Güney Kore’de aşı olanlara maske zorunluluğu kaldırılıyor

Dünya genelinde yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını ile mücadele devam ederken, Güney Kore’de yeni bir adım atıldı. Ülke genelinde salgınla mücadele kapsamında en az bir doz koronavirüs aşısı yaptıranların açık alanda maske takması gerekmeyecek.

İHA’da yer alan habere göre, temmuz ayında uygulanmaya başlanacak karar ile 52 milyon nüfusun yüzde 70’inin aşılanarak bağışıklığın arttırılması için yaşlıları aşı yaptırmaları konusunda cesaretlendirmek amaçlanıyor.

ÜLKEDE CAN KAYBI 940

Güney Kore Başbakanı Kim Boo-kyum, düzenlediği basın toplantısında en az bir doz koronavirüs aşısı yaptıranların Haziran ayından itibaren daha kalabalık bir şekilde toplanmasına izin verileceğini açıkladı. Boo-kyum, nüfusun yüzde 70’inin ilk doz aşısını yaptırmasının ardından tüm karantina önlemlerinin gözden geçirileceğini dile getirdi.

Sağlık Bakanı Kwon Deok-cheol, 60-74 yaş aralığındaki vatandaşların yüzde 60’ının aşı için randevu aldığını ifade etti.

Güney Kore’de, aşılama programı kapsamında ülke genelinde 12 bin klinikte 65-74 yaş aralığındaki halkın aşılamasına yarından itibaren yapılmaya başlanacak.

Güney Kore’de 707 yeni korona virüs vakası tespit edildi. Salgının başından bu yana toplamda 137 bin 682 vakanın görüldüğü ülkede bin 940 kişi hayatını kaybetti.

MASKE ZORUNLULUĞU İSRAİL'DE DE KALDIRILMIŞTI

Nüfusun yüzde 61’ini aşılandığını duyuran İsrail Sağlık Bakanlığı, nüfusun ciddi bir bölümünün aşılanmasından dolayı, açık alanda maske zorunluluğunu kaldırmasının yanı sıra, okulların da açıldığını bildirmişti. İsrail'de nüfusun yarısından fazlasına iki doz BioNTech aşısı uygulanmıştı.

Yorumlar (0)