23 Ocak 2019, Çarşamba

Haberin Kalbi - Türkiye'nin En Güncel Haber Sitesi

Almanya Futbol Federasyonu DFB, Mesut Özil ve İlkay Gündoğan'ı Erdoğan'ın 'seçim kampanyasına alet olmakla' suçladı

Almanya Futbol Federasyonu DFB, Mesut Özil ve İlkay Gündoğan'ı Erdoğan'ın 'seçim kampanyasına alet olmakla' suçladı

DFB Başkanı Reinhard Grindel Twitter'dan yaptığı açıklamada "Alman Futbol Federasyonu Sayın Erdoğan'ın tam anlamıyla dikkate almadığı değerleri savunmaktadır. Bu nedenle milli futbolcuların seçim kampanyasına alet olmaları iyi olmamıştır" ifadelerini kullandı.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre Grindel, "Böyle davranarak futbolcularımız Alman Futbol Federasyonu'nun entegrasyon çalışmalarına kesinlikle yardımcı olmamışlardır" diye de ekledi.

Türkiye 24 Haziran'da erken seçime giderken, bazı Avrupa ülkeleri seçim kampanyaları ve mitinglere kapılarını kapadı.

Özil ve Gündoğan'ın Erdoğan'la çektirdiği fotoğraflar, AKP'nin resmi sosyal medya hesabı tarafından da paylaşılmıştı.

Fotoğraflarda Gündoğan Manchester City formasını, Özil'in de Arsenal formasını Erdoğan'a takdim ettiği görülüyordu.

Aynı ziyarete katılarak fotoğrafta yer alan Everton'un golcüsü Almanya doğumlu Cenk Tosun, aynı zamanda Türkiye Milli Takımı'nın futbolcusu.

 

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, çeşitli temaslarda bulunmak üzere gittiği İngiltere'nin başkenti Londra'da Premier Lig'de oynayan Türk futbolcu Cenk Tosun, Türk asıllı futbolcu Mesut Özil ve Türk asıllı futbolcu İlkay Gündoğan'ı kabul etti. pic.twitter.com/X3ZY8wwCsa

— AK Parti (@Akparti) 14 Mayıs 2018

 

'DFB'nin değerlerine bağlıyız'
Haber, Alman Der Spiegel ve Die Zeit gazetelerinin internet sitelerinde de yer buldu.

Alman basınında Gündoğan'ın verdiği formada "Sayın Cumhurbaşkanıma saygılarımla" yazdığına dikkat çekildi.

Deutsche Welle'nin (DW) haberine göre Gündoğan "Bu fotoğrafla siyasi bir mesaj vermek ya da seçim kampanyası yapmak istememiştim" sözleriyle eleştirilere yanıt verdi.

Gündoğan sözlerine şöyle devam etti:

"Almanya'nın milli futbolcuları olarak DFB'nin değerlerine bağlıyız ve sorumluluklarımızın farkındayız."

'Futbol sohbetiydi'
Fransız haber ajansı AFP'ye konuşan Türkiye Futbol Federasyonu 1. Başkan Vekili Servet Yardımcı ise, iki ismin Erdoğan'la "futbol sohbeti" yaptıklarını vurgulayarak şöyle devam etti:

"Cumhurbaşkanımız Erdoğan aktif bir futbol oyuncusudur. Özellikle Türk futbolcularla buluşmayı sever, vakti olduğunda Türkiye'deki yabancı futbolcularla da bir araya gelir. Buluşmanın amacı Erdoğan'ın onlara kaç gol attıkları gibi sorular sorması ve futboldan bahsetmeleriydi."

Almanya'da bazı partililer de fotoğraflara tepkiliydi.

Aşırı sağ parti AfD'li siyasetçi Beatrix von Storch, "Erdoğan'ı kendisinin cumhurbaşkanı sayıyorsa, Gündoğan neden Alman milli takımında oynuyor?" diye sorarken, Alman Yeşiller Partisi'nin eski lideri Cem Ozdemir iki oyuncuya "futbola odaklanmaları ve hukukun üstünlüğü ile demokrasiyi yeniden düşünmeleri" çağrısında bulundu.

Alman milli takımının kaptanı Oliver Bierhoff ise şu sözlerle eleştirilere yanıt verdi:

"Mesut'un da İlkay'ın da bizim değerlerimizle kendilerini özdeşleştirme arzusuna olduğuna hiç şüphem yok. İkisi de bu fotoğrafın sembolik değerinin farkında değildi. Ancak bu tabii ki de doğru değil; onlarla bu konuyu görüşeceğim."

BAYRAKLI
yukarı çık