24 Haziran 2018, Pazar

HABERİN KALBİ / Halktan Yana - Gerçek Haber

ABD’den flaş İran kararı!

ABD’den flaş İran kararı!

ABD, İran Devrim Muhafızları’nı (IRGC) yaptırım listesine aldı. ABD Başkanı Donald Trump da Hazine Bakanlığı’na IRGC’YE yaptırım uygulama talimatı verirken “Müttefiklerimize İran’ın bölgeyi istikrarsızlaştırma adımlarına karşı bize katılma çağrısı yapıyorum” dedi.

ABD Başkanı Trump’ın açıklamasından satırbaşları şöyle:

İran fanatik bir rejimin kontrolü altında. 1979’da bu aşırıcı rejimi oluşturdu ve bu radikal rejim dünyanın en eski ve canlı uluslarından birinin zenginliğini alıp bunun yerine bütün bölgede kaosa yol açtı.

İran, teröre destek vermeye devam ediyor ve buna karşı adımlar atıyoruz.

İran’la nükleer anlaşma şimdiye kadar ABD’nin yaptığı en kötü anlaşmalardan birisi. İran rejimi pek çok kez anlaşmayı ihlal etmiştir.

İran Devrim Muhafızları’na, teröre destek verdikleri gerekçesiyle yaptırım uygulanması talimatını veriyorum. Müttefiklerimize İran’ın bu bölgeyi istikrarsızlaştırma adımlarına karşı bize katılma çağrısı yapıyorum.

İran, varılan nükleer anlaşmaya uymuyor. Daha fazla teröre destek veriyor. Kongre ve müttefiklerimizle yakın çalışma talimatı veriyorum. İran’a nükleer programa sınırlama getirecek bazı maddeleri de içeriyor bu. Kongre zaten çalışmaya başladı. Senato’daki liderler bir yasa tasarısı üzerinde çalışıyor.

ABD DIŞİŞLERİ BAKANI TILLERSON AÇIKLAMIŞTI

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, “Trump, İran Devrim Muhafızları’na yaptırım uygulamaya hazırlanıyor” demişti.

ABD Dışişleri Bakanı Tillerson, yaptığı açıklama ABD Başkanı Donald Trump’ın ABD Hazine Bakanlığına, İran Devrim Muhafızları’na karşı terör gruplara silah yardımı yaptığı gerekçesiyle yeni yaptırımların uygulanmasını emrettiğini söylemişti.

yukarı çık