20 Ocak 2019, Pazar

Haberin Kalbi - Türkiye'nin En Güncel Haber Sitesi

ABD Büyükelçiliği Kudüs'e taşınıyor! Filistin ayakta...

ABD Büyükelçiliği Kudüs'e taşınıyor! Filistin ayakta...

ÜÇ büyük dinin kutsal mekânlarına ev sahipliği yapan Kudüs bugün en zor günlerinden birine daha tanıklık ediyor. ABD Başkanı Donald Trump’ın aralık ayında açıkladığı karar uyarınca, Tel Aviv’den taşınan ABD Büyükelçiliği Kudüs’te açılıyor. Trump yönetimi, taşınma törenini İsrail’in 70’nci kuruluş yıldönümüne denk getirdi. Filistinliler sokakta... İsrail askerleri göstericilere gerçek mermilerle saldırıyor. AA'nın son dakika haberine göre Gazze'de ölü sayısı 9'a yükseldi.. 500'ü aşkın Filistinli de yaralanırken, bunlardan 35'inin gerçek mermilerle vurulduğunu belirtildi.

Filistin'de gösteriler başladı... Aşağıdaki playerdan Filistin'deki gösterileri canlı olarak izleyebilirsiniz...

 

9 ÖLÜ ONLARCA YARALI VAR... ABD Büyükelçiliği'nin açılışını protesto için onbinlerce Filistinli bugün sokaklara indi. Gazze başta olmak üzere birçok bölgede Filistinliler ile İsrail askerleri arasında çatışma çıktı. Anadolu Ajansı son dakika haberinde Gazze'deki gösterilere İsrail askerlerinin gerçek mermilerle saldırması sonucu 9 kişi hayatını kaybederken, 500'den fazla Filistinli de yaralandı. Filistinlilerden 35'inin gerçek silah mermisiyle vurulduğu öğrenildi.

TRUMP’TAN MESAJ... Büyükelçiliğin taşınacağı caddeye İsrail ve ABD bayraklarının yanı sıra “Siyon dostu Trump” ve “Trump İsrail’i büyük yaptı” yazılı billboardlar asıldı. Törene katılmayacak olan ABD Başkanı Trump’ın yaklaşık 800 davetliye telekonferansla hitap etmesi bekleniyor. Törene ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Sullivan, Hazine Bakanı Mnuchin ile Trump’ın damadı Kushner ve kızı Ivanka katılacak.

Ivanka Trump'ı ve eşini ABD'nin İsrail Büyükelçisi David Friedman karşıladı.

BÜYÜKELÇİLERE ÇAĞRI... İsrail Başbakanı BinyaminNetanyahu, ABD Büyükelçiliği’nin Kudüs’e taşınacak olması sebebiyle düzenlenen galada yaptığı konuşmada, galaya katılan 32 devletin diplomatlarına büyükelçiliklerini Kudüs’e taşıma çağrısı yaparak, bu adımın “barışı kolaylaştıracağını” savundu. 

Yahudi olan Trump'ın damadı Kushner'in Kudüs kararının arkasındaki isim olduğu biliniyor. İsrail medyası, Ivanka Trump'a büyük ilgi gösteriyor ve bazı aşırı sağcı gazeteler Ivanka'yı dünyanın en güçlü Yahudi kadını olduğunu savunuyor.

32 ÜLKE AÇILIŞA KATILYOR... ABD Hazine Bakanı ve Dışişleri Bakan Yardımcısı da törende olacak. Çoğu Avrupa Birliği (AB) temsilcisi törende yer almayacak, İsrail'in yanında saf tutan Macaristan, Romanya ve Çekya temsilcileri törene katılıyor. Haaretz gazetesi, büyükelçilik galasına temsilci gönderen 32 ülkenin listesini yayınladı. Liste şöyle: Cezayir, Angola, Avusturya, Kamerun, Kongo, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Fildişi Sahilleri, Çekya, Dominik Cumhuriyeti, El Salvador, Etiyopya, Gürcistan, Guatemala, Honduras, Macaristan, Kenya, Makedonya, Myanmar, Nijerya, Panama, Peru, Filipinler, Romanya, Ruanda, Sırbistan, Güney Sudan, Tayland, Ukrayna, Vietnam, Paraguay, Tanzanya ve Zambia.

FİLİSTİN’DE EYLEM ZAMANI... Netanyahu, büyük kutlamaların hazırlandığını açıklarken, Filistinliler ise büyük gösterilere başladı. Filistin Kurtuluş Örgütü, büyükelçiliğin taşınmasını ‘Tüm Araplara karşı bir prokovasyon’ olarak niteledi. Tören öncesi Kudüs’teki hava oldukça gergin. Filistinliler, 14 Mayıs 1948’de İsrail’in Filistin topraklarında bağımsızlığını ilan etmesi ve Filistinlilerin zorunlu göçe tabi tutulması nedeniyle 15 Mayıs’ı “Nekbe” (Büyük Felaket) olarak anıyor. ABD’nin Kudüs kararını protesto için bugün protestolar düzenleniyor. Nekbe’nin 70’nci yılı münasebetiyle de yarın geniş katılımlı gösteriler düzenlenecek. 

İsrailli bir grup motosikletçi dün ABD’nin Tel Aviv’deki Büyükelçiliği’nden yola çıkarak Kudüs’te açılması beklenen büyükelçiliğin önüne gelerek şov yaptı.

İSRAİL POLİSİ MESCİD-İ AKSA MUHAFIZLARINA SALDIRDI...Fanatik Yahudilerin dün Kudüs’teki Mescid-i Aksa’ya baskınına eşlik eden İsrail polislerinin Aksa muhafızlarına saldırdığı belirtildi. Kudüs İslami Vakıflar İdaresi Basın Sözcüsü Firas ed-Dibs, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Aksa’nın avlusuna girerek provokatif davranışlar sergileyen fanatik Yahudileri engelleme girişiminde bulunan Aksa muhafızlarının İsrail polisinin saldırısına uğradığını söyledi. Dibs, İsrail polisinin, radikal Yahudileri engellemek yerine Aksa avlusunda bulunan vakıf görevlilerine ve muhafızlara saldırdığını kaydetti. Bir vakıf güvenlik görevlisi, kendisini gözaltına almaya çalışan İsrail polisine karşı savunurken görüntülendi.

BAYRAKLI
yukarı çık