26 Mayıs 2018, Cumartesi

HABERİN KALBİ / Halktan Yana - Gerçek Haber

AKP HÜKÜMETLERİ DÖNEMİNDE GİDEREK ARTAN DOĞA TAHRİBATININ ÖNÜNE NASIL GEÇİLECEKTİR

AKP HÜKÜMETLERİ DÖNEMİNDE GİDEREK ARTAN DOĞA TAHRİBATININ ÖNÜNE NASIL GEÇİLECEKTİR

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sayın Binali YILDIRIM tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

 

Dr. M. Sezgin TANRIKULU

İstanbul Milletvekili

 

 

Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun (ÖYK) Resmi Gazete’de yayımlanan kritik kararlarına göre Muğla-Datça, Antalya-Aksu, İzmir-Çiğli ve Şanlıurfa- Karaköprü’de imar planı değişiklikleri yapıldığı, tartışma yaratan kararlara göre Datça’da Kargı Koyuna yakın olan yaklaşık 56 dönümlük Hazine Arsasının imar değişikliği planının onaylandığı ve 56 hektarlık alanın yarısına konut yapılacağı haberleri basına yansımıştır.

Bu bağlamda;

1.Özelleştirme Yüksek Kurulu'nun (ÖYK), Bodrum Gökçebel ile Yahşi, Türkbükü, Konacık; İstanbul Küçükçekmece ve Ümraniye, Antalya Manavgat, Kemer Alanya gibi Türkiye’nin en kıymetli yerlerindeki Hazine arazilerini özelleştirme kapsamına alması ve Özelleştirme İdaresinin, Belediyelerin imar planları dışında plan yapması ile AKP Hükümetleri döneminde giderek artan doğa tahribatının önüne nasıl geçilecektir?

2.AKP Hükümetleri döneminde giderek artan doğa tahribatı, Yargı Kararları beklenmeden sit alanlarına yapılan inşaatlar, orman arazilerinin zarar görmesi hususlarında Çevre ve Şehircilik Bakanı kamuoyuna rasyonel bir açıklama yapacak mıdır?

3.Datça’da Kargı Koyuna yakın olan, yaklaşık 56 dönümlük Hazine arsasının imar planında Özelleştirme İdaresince yapılan imar değişikliği planı ile ilgili olarak Datça Belediyesi yetkililerinin, bu değişikliklerin söz konusu bölgedeki plana aykırı olarak yeşil alanın azaltıldığını belirtmelerine ve Datça Belediye Başkanının imar planı değişikliğine, “Belediyeye sunmadan bir değişiklik yapılıyorsa orada iyi niyet aramam, rant vardır. Datça’nın tamamı Özel Çevre Koruma Alanı” eleştirisi getirmesine rağmen, tüm uyarıların ısrarla görmezden gelinmesinin gerekçesi nedir?

4.Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun (ÖYK)  bir diğer kararında 30 Hazine Arazisinin 2021 yılına kadar satışının öngörüldüğüne yer verilmiştir. 2002 - 2017 yılları arasında yıllar bazında Türkiye genelinde illere göre toplam kaç hazine arazisi satılmıştır?

yukarı çık