Türk bilim adamından tıp dünyasında şeffaf devrim

Çalışmalarını Almaya'da sürdüren Dr. Ali Ertürk, bir fareyi saydam hale getirerek tüm hücre ve moleküllerini görüntülemeyi başardı. Peki bu ne işe yarayacak?

banner154
Türk bilim adamından tıp dünyasında şeffaf devrim

TÜRK doktor tıp dünyasında devrim yaratacak bir buluşa imza attı. Çalışmalarını Almanya'da sürdüren Türk bilim insanı Dr. Ali Ertürk, bir fareyi saydam hale getirerek tüm hücre ve moleküllerini görüntülemeyi başardı. Ertürk, 'vDISCO' isimli patentli metodunun, hücrelerin nasıl iletişim kurduklarını anlamak ve yeni tedavi yöntemlerini geliştirmek açısından çok önemli olduğunu söyledi. 25 yıl içinde tüm hastalıkların tedavisinin mümkün olduğunu ifade ettiTürk bilim adamından tıp dünyasında şeffaf devrim

Almanya’daki Ludwig Maximilian Üniversitesi’nde (LBU) laboratuvar çalışmaları yapan nörolog Dr. Ali Ertürk ‘vDISCO’ ismini verdiği patentli metodu ile fare vücudunu saydam ve plastik kadar sert bir hale getirmeyi başardı. Bu sayede bunama, felç, şeker ve kanser gibi hastalıkların mikroskop altındaki incelemesi daha detaylı yapılabilecek, tedavi metotları geliştirilebilecek

Türk bilim adamından tıp dünyasında şeffaf devrim

ÇALIŞMASI BÜYÜK İLGİ YARATTI... Bilkent Üniversitesi mezunu olan Dr. Ali Ertürk, DISCO şeffaflığı (DISCO Transparency) adını verdiği çalışmasını bu ay ABD’nin San Diego şehrindeki ‘Nörolog Derneği’ toplantısında sundu. Büyük ses getiren teknoloji ‘Nature dergisi’ başta olmak üzere pek çok bilim dergisinde yayınlandı.

Türk bilim adamından tıp dünyasında şeffaf devrim

LMU’daki ‘Felç ve Bunama Araştırma Enstitüsü’nde grup lideri olan Dr. Ali Ertürk, bunama, felç, şeker ve kanser gibi yıkıcı hastalıkların tedavisine yardımcı olmak için geliştirdiği yöntemle, ölü farenin vücudunu tamamen şeffaf hale getirerek hücrelerin birbiriyle nasıl bir iletişim içinde olduğuna dair anatomik sırları açığa çıkarıyor.Türk bilim adamından tıp dünyasında şeffaf devrim

HASTALIĞIN GELİŞİMİ, VÜCUDUN TEPKİSİ GÖRÜLEBİLECEK... Hürriyet gazetesinden Razi Canikligil'in haberine göre bu metot sayesinde canlıların, yaralanmaya ya da hastalıklara nasıl tepki verdiğinin daha iyi anlaşılacağı ve tedavi yolunun açılacağı belirtiliyor. Dr. Ali Ertürk çalışmasını şöyle anlattı:

Türk bilim adamından tıp dünyasında şeffaf devrim

“Kanser gibi hastalıklar, mikroskobun altındaki ince bölümlemede teşhis edilmiş ve araştırılmış olmasına rağmen önemli detayları kaçırabilmekte. Bizim teknolojilerimiz tüm örneklemi bütünüyle görmemize ve bölümlemesiz dahili anormallikleri tanımlamamıza izin veriyor."

Türk bilim adamından tıp dünyasında şeffaf devrim

"Bunu, adeta sütü suya dönüştürür gibi şeffaflaştırarak gerçekleştiriyoruz. Nörolojik hastalıkların çoğu aslında tüm vücudu etkilemesine rağmen şimdiye kadar beyin bilimcileri sadece hasarlı beyin bölgelerine odaklandı.”

Türk bilim adamından tıp dünyasında şeffaf devrim

 

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2018, 14:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER