26 Mayıs 2018, Cumartesi

HABERİN KALBİ / Halktan Yana - Gerçek Haber

Bilim insanları: ‘Bana beyin taramanızı gösterin, size gerçek arkadaşınız kim söyleyelim’

Bilim insanları: ‘Bana beyin taramanızı gösterin, size gerçek arkadaşınız kim söyleyelim’

Dailymail’de yer alan habere göre, araştırmacılar, “gerçekten arkadaş olanların” beyin etkinliklerinin -özellikle de dikkat duygu ve dil ile ilgili alanlarda- birbirlerini tanımayan insanlarınkinden çok daha fazla olduğunu keşfettiler.

Araştırmanın lideri Dr Carolyn Parkinson, ‘Videolarda karşılaşıldığı gibi dinamik, doğal uyarımlardaki sinirsel tepkiler, insanların kısıtsız, kendiliğinden gerçekleşen düşünce süreçlerine açıldıkça bir pencere açabiliyor.” diyor: Araştırma sonuçlarımız, arkadaşlarının çevrelerindeki dünyayı son derece benzer yollarla zihinlerinde işlediğini gösteriyor!

Ekip, araştırma sırasında New Hampshire’daki Dartmouth College’da bulunan ekip, yaklaşık 279 lisansüstü öğrencinin arkadaşlık ve sosyal bağlarını inceledi. Karşılıklı olarak bildirilen sosyal bağlara dayalı olarak birey çiftleri arasındaki toplumsal mesafeyi tahmin ettiler.

Öğrencilerin yaklaşık 42’si, daha sonra, kan akışını kullanarak beyin aktivitesini ölçen bir fMRI tarayıcıyla bağlantılıyken, siyasetten bilime, komediden müziğe kadar her konuda videolar izlediler.
Birinci sınıftaki lisansüstü öğrencilerin tümünün oluşturduğu toplulukta, topluluktaki 279 öğrencinin tamamı tarafından doldurulan bir anket sonucu topluluk arasındaki ilişkiler yeniden oluşturuldu. Düğümler öğrencileri belirtirken; çizgiler karşılıklı olarak bildirilen sosyal bağları göstermektedir. Öğrencilerin bir alt kümesi de (turuncu daireler; 42) fMRI araştırmasına katıldı

Öğrenci çiftlerin sinirsel tepkileri karşılaştırıldığında, arkadaşların sosyal ağlarında daha uzak olanlara kıyasla benzer bir beyin aktivitesi desenine sahip oldukları oraya çıktı. Desen aynı zamanda duygusal tepkilerin oluştuğu beyin bölgeleri arasında birinin dikkati ve üst düzey mantığını yönlendirilmesiyle kendini belli ediyordu.

Araştırmacılar, öğrencilerin sağlak veya solak olmaları dışında, yaş, cinsiyet, etnisite ve uyruk gibi değişkenleri kontrol etseler dahi, arkadaş çiftleri arasındaki benzerlik çok belirgindi.

Ekip, ayrıca, fMRI’dan elde edilen yanıtın, yalnızca iyi bir arkadaş olduklarını göstermesi kadar, ikisi arasındaki sosyal mesafeyi tahmin etmek için de kullanabileceğini de buldu.

Araştırmanın ortak yazarından Prof. Dr. Thalia Wheatley, “Biz sosyal bir türüz ve yaşamımızı başka yaşamlara bağlıyoruz. İnsan beyninin nasıl çalıştığını anlamak istiyorsak, beyinlerin bir arada nasıl çalıştığını – zihinlerin birbirlerini nasıl şekillendirdiklerini – anlamalıyız.” diyor.

Araştırma, bildiğiniz birisini gördüğünüz anda beyniniz size hemen ne kadar önemli veya etkili olduklarını ve de sosyal ağınızda bulundukları pozisyonu bildiren yine aynı bilim insanları tarafından yapılan önceki çalışmaların üzerine inşa edildi. Araştırma ekibi, insanların doğal olarak dünyayı aynı şekilde gören diğer insanlara doğru çekilip çekilmeyeceğinizi ve arkadaş olanların bir deneyimi paylaştıklarında daha fazla benzerlikleri olmadıklarını araştırmayı planlıyor.

Çeviri: Reha BAŞOĞUL

yukarı çık